Miloš Zeman, který před pěti lety kandidoval na prezidenta, a Miloš Zeman, který nyní obhajuje mandát, se z hlediska fyzické kondice zdá být dvěma různými muži. Hlava státu se obtížně pohybuje, zhubla a často působí unaveně.

Lékařské konzilium, které v minulosti několikrát zasedlo kvůli Zemanovým zdravotním problémům, se nejméně poslední rok ani jednou nesešlo. Jeho šéf Martin Holcát tvrdí, že nebyl důvod a podnět ke svolání konzilia nedal ani prezident, ani jeho ošetřující lékař Miloslav Kalaš.

Pár dní před prvním kolem volby hlavy státu ale podnět přišel. "Pan prezident mě požádal, zvláště vzhledem k různým spekulacím, abych se spolu s jeho ošetřujícím lékařem a odborníkem na onkologii vyjádřil k jeho zdravotnímu stavu," řekl HN Holcát. Trojice lékařů předstoupila před novináře a prohlásila, že Zeman je zdráv a druhý mandát zvládne. Kalaš vyjádření podpořil ještě připomenutím Zemanova náročného programu, který obsahoval pravidelné vyjížďky do krajů a četné zahraniční cesty. "Jeho stav musí být dobrý, protože málokdo by byl schopen vydržet takovouto zátěž. Jak fyzickou, tak psychickou," podotkl Kalaš.

Politolog z brněnské Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček považuje za chytrý krok, že Zeman do předvolebního boje vyslal své doktory. "Ve chvíli, kdy nepustíte nikoho ke zdravotní dokumentaci, je dobrým tahem, když někdo s autoritou lékaře řekne, že prezident je schopen zvládat svůj program," vysvětluje s tím, že nikdo ze Zemanových vyzývatelů zatím nedokázal v kampani otázku Zemanova zdraví efektivně využít.

Podle politologa z olomoucké Univerzity Palackého Pavla Šaradína je ale obtížné toto téma uchopit za správný konec. "V jakékoliv příručce politického marketingu si přečteme, že negativní kampaň se má dotýkat spíš osobnostních kvalit kandidáta. Zdraví je citlivá věc, útok na něj by lidé mohli považovat za neférový," říká Šaradín.

Průzkum sociologa Jana Herzmanna tvrdí, že Zemana preferují hlavně lidé nad 65 let. A právě tito lidé hodnotí Zemanovu kondici shovívavěji, protože ve svém věku sami často trpí zdravotními obtížemi, myslí si Kopeček. Šaradín se domnívá, že Zemanovi příznivci striktně oddělují fyzický stav od duševního a oceňují například to, že prezident při svých projevech mluví spatra.

Zeman se netají tím, že trpí cukrovkou. V souvislosti s ní má poškozené nervy v nohách a hůře chodí. Hodnoty cukru v krvi jsou ale podle lékařů nyní téměř v normě. Zeman dokonce nedávno veřejně tvrdil, že jeho cukrovka, která je nevyléčitelnou nemocí, odešla. Kalaš jeho výrok později korigoval. Jiné vážnější obtíže prý Zeman nemá. "Prosím vás, abyste považovali tuto zprávu za definitivní," uvedl Holcát a kritizoval, že se k Zemanově kondici vyjadřují lidé, kteří o ní nemohou nic vědět.

Nejvíce bez obalu se k Zemanovu zdraví vyjádřil brněnský politik Svatopluk Bartík, který v listopadu na Facebook napsal, že prezident trpí rakovinou a zbývá mu nanejvýš sedm měsíců života. "Taková ničím nepodložená zpráva spíš musela vyvolat sympatie s prezidentem," myslí si politolog Kopeček. Hrad Bartíka zažaloval.

Holcát teď k veřejnému prohlášení konzilia přizval také přednostu onkologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Luboše Petruželku. Ten prostudoval Zemanovu zdravotní dokumentaci a žádné známky nádorového onemocnění nenašel. Všechna vyšetření, na nichž Petruželka svůj závěr postavil, prezident podle Holcáta absolvoval v posledních dnech až týdnech.

Související