Statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec v rozhovoru pro Hospodářské noviny vysvětluje, proč strana zpřísnila podmínky, za kterých je ochotná podporovat vládu ANO. Chovanec odmítá, že by tyto podmínky mohly oslabit jeho pozici ve straně a zároveň by ještě více oslabily pozici ČSSD ve sněmovně i u voličů.

Podmínky ČSSD pro zahájení jednání o vládní spolupráci
  • Nová vláda musí v první řadě jasně garantovat další proevropské směřování České republiky a přihlásit se k plnění našich závazků v rámci NATO.
  • Za programovou prioritu sociální demokracie považuje systémovou podporu mladých rodin – ať už otázky bydlení, pracovních příležitostí nebo vzdělávání dětí.
  • Respektujeme právo vítěze voleb nominovat premiéra, členem vlády nicméně nemůže být stíhaná osoba.
  • Hlasy ve vládě budou rozděleny rovným dílem tak, aby se koaliční partneři museli vždy dohodnout.
  • Hnutí ANO se až do vyřešení kauzy Čapí hnízdo vzdá nároků na obsazení ministerstev spravedlnosti, financí a vnitra.
  • Hnutí ANO navrhne regulační mechanismy, jak odbourat střet zájmů v resortech zemědělství, životního prostředí a průmyslu, daný propojením s koncernem Agrofert.
  • Nová vláda musí stát mimo podezření ze zneužití moci a střetu zájmů. Fungovat musí především ve prospěch občanů České republiky, nikoliv jen ve prospěch menšiny podnikatelů nebo oligarchů.

Současný šéf ČSSD zveřejnil mimo jiné následující podmínky: ve vládě nesmí být trestně stíhaný člen, ANO nesmí mít většinu vládních členů, hnutí ANO se do vyřešení kauzy vzdá nároků na obsazení ministerstev spravedlnosti, financí a vnitra, vláda musí garantovat další proevropské směřování a plnění závazků NATO.

Vaše požadavky na Andreje Babiše ohledně vzniku příští vlády jsou hodně přísné, dovedete si představit, že by na ně přistoupil?

Mně nepřijdou přísné, ale racionální. Každá z nich má nějakou politickou logiku.

Tyto požadavky ale mohou ČSSD hodně zkomplikovat možnost podílet se na příští vládě hnutí ANO. Měli jsme pocit, že sociální demokraté spíš hledají způsob, jak se s Babišem dohodnout na vládnutí.

My jsme jen předložili jasně dané podmínky, a chce-li hnutí ANO s námi jednat, tak v těchto mantinelech.

Nebylo by ale pro ČSSD lepší, bavit se s šéfem ANO Babišem hlavně o programu a nepřidávat k tomu ještě personální požadavky, třeba takové, že by ANO nemělo mít některá ministerstva?

Sociální demokracie má sedm procent, a pokud nechce skončit pod pěti, tak musí zůstat stranou, která je řízena z Lidového domu. Tedy ani z Agrofertu, ani z jiného místa. Musíme zůstat samostatným subjektem, který bude dělat svoji politiku a bude srozumitelný pro voliče.

Bude členské základna podporovat podmínky, které jste publikoval?

Když jezdím po konferencích a bavím se tam s lidmi, tak oni se nebrání spolupráci s hnutím ANO. Na druhou stranu ale jasně říkají, že podmínky, které uvádíme, tedy nebýt ve vládě s obviněným politikem, prostě platí. Nemůžeme jít proti vůli členské základny, která už takto dostala náraz volebním výsledkem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.