Jiří Drahoš (68)

Jiří Drahoš (68)

* 20. února 1949 v Jablunkově

Vystudoval fyzikální chemii na Vysoké škole chemicko­-technologické v Praze.

Kandidaturu si zajistil podpisy 142 tisíc lidí.

Je ženatý, má dvě dcery.

V letech 2009 až 2017 působil Jiří Drahoš jako předseda Akademie věd České republiky. Když ve funkci skončil, oznámil, že se bude ucházet o post prezidenta. Podle průzkumů má největší šanci ohrozit favorita voleb Miloše Zemana. Drahošovi se podařilo získat značnou podporu byznysových elit, penězi mu na kampaň přispěli podnikatelé jako Dalibor Dědek, Martin Wichterle nebo Luděk Sekyra. Vystupuje coby konsenzuální, proevropský, ovšem zároveň názorově nepříliš vyhraněný kandidát.

Pavel Fischer (52)

Pavel Fischer (52)

* 26. srpna 1965 v Praze

Vystudoval francouzštinu a český jazyk na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Jeho kandidaturu podpořilo 17 senátorů.

Je ženatý, s manželkou vychovali čtyři děti.

Od roku 1995 působil v Kanceláři prezidenta republiky, byl blízkým spolupracovníkem Václava Havla. Na Hradě začínal jako pracovník tiskového odboru, později se z něj stal šéf politického oddělení. V letech 2003 až 2010 zastával Fischer funkci velvyslance ve Francii a Monaku, po návratu do Prahy působil ještě nějakou dobu na ministerstvu zahraničí. V roce 2015 se stal ředitelem výzkumné agentury STEM.

Michal Horáček (65)

Michal Horáček (65)

* 23. července 1952 v Praze

Po revoluci absolvoval obor antropologie na Fakultě humanitních studií Karlovy univerzity.

Kandidaturu předložil na základě petice s 82 tisíci podpisů.

Je podruhé ženatý, má tři děti.

Před rokem 1989 působil mimo jiné jako novinář, byl aktivním účastníkem listopadové revoluce. Spolu s hudebníkem Michaelem Kocábem stál za iniciativou MOST, která zprostředkovala rozhovory mezi vládnoucími komunisty a disidenty vedenými Václavem Havlem. Později se z něj stal jeden z průkopníků podnikání ve světě hazardu, v roce 1990 spoluzaložil sázkovou kancelář Fortuna, kterou pak v roce 2004 prodal. Se třemi společníky za ni od skupiny Penta dostali 2,4 miliardy korun. Proslavil se také spoluprací s Petrem Hapkou, je spoluautorem hitů z desek Potměšilý host, V penziónu Svět nebo Citová investice.

Marek Hilšer (41)

Marek Hilšer (41)

* 23. března 1976 v Chomutově

Na Univerzitě Karlově studoval mezinárodní vztahy, roku 2004 pak nastoupil na 1. lékařskou fakultu.

Kandidaturu stvrdil podpisy 11 senátorů, jeho petici podpořilo přes 43 tisíc lidí.

Je ženatý.

Hilšer pracuje na lékařské fakultě jako pedagog, zároveň je vědeckým pracovníkem Ústavu biochemie a experimentální onkologie. Proslul především jako občanský aktivista. Byl jedním z hybatelů studentských protestů Týden neklidu v době vlády Petra Nečase, v roce 2008 se angažoval v boji proti plánované privatizaci fakultních nemocnic. Upozornil na sebe také v roce 2014, když se na tiskové konferenci na Úřadu vlády vysvlékl do půli těla na protest proti dění na Ukrajině. Happeningem chtěl podpořit premiéra Bohuslava Sobotku. 

Jiří Hynek (57)

Jiří Hynek (57)

* 20. prosince 1960 v Ústí nad Labem

Na Matematicko­-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy získal titul RNDr.

Získal podpisy 22 poslanců.

Je podruhé ženatý, má čtyři děti.

Před revolucí začínal jako vývojář a programátor, po listopadu 1989 prošel řadou firem jako manažer. Byl ředitelem Karlovarského porcelánu, Pragy nebo státního podniku VOP Šternberk. Od roku 2011 zastává funkci výkonného ředitele a prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, je hlavním zbrojním lobbistou v Česku. Předloni se stal spoluzakladatelem politické strany Realisté, kterou finančně podporuje spolumajitel finanční skupiny Penta Marek Dospiva. V loňských sněmovních volbách ovšem Realisté propadli.

Mirek Topolánek (61)

Mirek Topolánek (61)

* 15. května 1956 ve Vsetíně

Vystudoval Fakultu strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Svými podpisy jej podpořilo 10 senátorů.

Je podruhé ženatý, má čtyři děti.Pracoval jako projektant, po roce 1989 zakládal obchodní společnost VAE, v níž pak působil do roku 2003. V roce 1996 se stal senátorem za ODS. V roce 2002 byl po Václavu Klausovi zvolen druhým předsedou ODS, o čtyři roky později vyhrál sněmovní volby a Klaus jej jmenoval premiérem. Jeho kabinet ovšem předčasně skončil na jaře 2009. Po odchodu z politiky v roce 2010 se přesunul do energetiky, je blízkým spolupracovníkem miliardáře Daniela Křetínského. Po dobu kampaně své byznysové aktivity přerušil.

Petr Hannig (71)

Petr Hannig (71)

* 20. ledna 1946 v Ústí nad Labem

Absolvoval studium skladby na Hudební akademii múzických umění.

Jeho kandidaturu podpořilo 20 poslanců.

Je vdovec, má syna.

Dlouhou dobu působil jako hudebník a producent v České republice i v zahraničí, v podstatě objevil Hanu Zaňákovou, kterou pro umělecké potřeby přejmenoval na Lucii Bílou. V roce 2002 založil Stranu zdravého rozumu, dodnes je jejím předsedou. Osmkrát za ni kandidoval do Senátu, nikdy nebyl úspěšný, krachem skončily i jeho pokusy o vstup do sněmovny.  

Vratislav Kulhánek (74)

Vratislav Kulhánek (74)

* 20. listopadu 1943 v Českých Budějovicích

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

Pro kandidaturu získal podpisy 23 poslanců.

Žije s partnerkou, má dvě děti.

Před revolucí pracoval v Motoru Jikov, po listopadu 1989 se postupně vypracoval do nejvyšších manažerských pozic − vedl tuzemskou pobočku koncernu Robert Bosch, v letech 1997 až 2004 byl generálním ředitelem Škody Auto, posléze pracoval i v dozorčí radě automobilky. Několik let byl hlavou českého hokeje, působil jako poradce několika vlád. Do kandidatury na prezidenta jde s podporou obnovené strany ODA, za níž stojí miliardář Pavel Sehnal.

Miloš Zeman (73)

Miloš Zeman (73)

* 28. září 1944 v Kolíně

Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze.

Obhajuje mandát, jeho tým zároveň posbíral přes sto tisíc podpisů.

Je podruhé ženatý, má dvě děti.

Miloš Zeman patří k nejvýraznějším postavám porevoluční politiky. V roce 1993 se stal předsedou ČSSD, s níž o pět let později vyhrál sněmovní volby a s pomocí Václava Klause a jeho ODS byl čtyři roky předsedou vlády. V roce 2002 odešel do politického důchodu, pokus stát se prezidentem při parlamentní volbě z roku 2003 mu nevyšel. Před pěti lety porazil ve druhém kole přímé volby tehdejšího předsedu TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Související