Eda Feřtek je stand-up komik a před Vánoci dostal příležitost vystupovat pro uzavřený okruh milionářů v jejich klubu. Každý jsme milionářem, pokud jsme splatili byt, pomyslel si Feřtek: budu se tam chovat jako rovný mezi rovnými a při svém vystoupení jako první mezi rovnými; uzavřel svou úvahu ve zjevné narážce na prezidenta T. G. Masaryka. Na místě samém však dost zeskromněl. Pány v klubu zdobily mnohem lepší obleky, než jaký má Feřtek v jednom vydání doma, a jejich ženské protějšky byly ověšeny šperky hodnými královen. A pokud jde o úsloví první mezi rovnými, tak mu spadla čelist z přítomnosti prezidentského kandidáta Marka Hilšera.

Přečtěte si také další povídky

Eda Feřtek však na sobě nedal jakékoliv rozpaky znát a vystoupil se svým číslem. Dlužno dodat, že kandidát ještě dříve zapěl jako pouhý sborista pár koled. Feřtek se o něj do mikrofonu taky otřel, že on souvisle a sám mluví tam, kde si prezidentský kandidát může sotva zazpívat ve sboru. Když svůj výstup dokončil, postavil se k vyvýšenému stolku v místnosti s knihovnou. Číšník před ním načal lahev ginu, nalil mu, načež skleničku i lahev na stolku ponechal. Feřtek po chvíli lahev otevřel znovu, podíval se nad ni a náhle se mu jako džin zjevil na opačné straně stolku Marek Hilšer. Už takhle mu přišlo neskutečné, že tu nějakého prezidentského kandidáta viděl, a ten nadto zpíval, a tak jestli tento nyní vyplynul z lahve, bylo jenom v řádu věcí. "Přál bych si s vámi mluvit," řekl Feřtek, protože z literatury věděl, že zjeví-li se mu džin, může po něm něco chtít. A pak, dolívaje si ginu, řekl džinu Hilšerovi vše, co by měl udělat, zařídit, prohlásit, kdyby se tím prezidentem stal.

Ráno, či spíš dopoledne se Feřtek probudil s pořádnou kocovinou a na událost si skoro ani nevzpomněl. Připadala mu neskutečná. Když si zkraje dalšího roku po prvním kole prezidentské volby v opětovné kocovině pustil televizi a zjistil, že do druhého kola se nedostává Hilšer, zato Zeman ano, sebezpytavě usoudil: "To mám z toho chlastu. Před Vánocema, když o nic nešlo, jsem si z ginu vyčaroval Hilšera a teď, kdy jde do tuhýho a fakt se volí, vychlastám lahev ruský vodky a koho tu mám… Zemana!"

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Magazín ego! publikuje soubor povídek ke kandidátům na českého prezidenta. Dramaturg a komik Petr Vydra píše o Marku Hilšerovi.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.