Fenoménu kryptoměn se v poslední době věnuje rostoucí pozornost, bitcoin se stal loni devátým nejvyhledávanějším výrazem na anglické Wikipedii. Pryč je doba, kdy byla všeobecně známá pouze tato první kryptoměna a zájem byl omezen na růst nebo pád její ceny. Veřejnost je stále obeznámenější s existencí alespoň některých alternativních kryptoměn, takzvaných altcoinů, a začíná rozumět principům jejich chování a jejich místu na trhu měn, investičních příležitostí a technologických start-upů. Kryptoměny, které k dnešnímu datu dosáhly souhrnné kapitalizace přes 750 miliard dolarů (tedy zhruba čtyřnásobku HDP České republiky) neunikají ani pozornosti vlád a centrálních bank. Je namístě položit si otázku, zda se některý stát může odhodlat zařadit největší kryptoměnu bitcoin mezi měnové rezervy.

V roce 2016 Winston Moore a Jeremy Stephen analyzovali možnost zařazení bitcoinu mezi rezervní měny Centrální bankou Barbadosu. Došli k závěru, že centrální banky by měly být obezřetné kvůli vysoké volatilitě kryptoměny. Volatilita bitcoinu nicméně postupně klesá. Poradenská společnost Magister Advisors již v roce 2015 předpovídala, že by se bitcoin mohl stát šestou nejvyužívanější rezervní měnou do patnácti let. V možnost, že se bitcoin jednou stane hlavní světovou rezervní měnou, věří také bratři Winklevossovi, spoluautoři sítě Facebook a jedni z největších investorů do kryptoměn na světě.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Poradenská společnost Magister Advisors již v roce 2015 předpovídala, že by se bitcoin mohl stát šestou nejvyužívanější rezervní měnou do patnácti let.
  • Jako zatím nejprogresivnější země v adopci blockchainové technologie se jeví Japonsko, které loni uznalo 1. dubna bitcoin jako ofi­ciální měnu, respektive platební metodu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru