Andrej Babiš se přidal k návrhu komunistů zdanit církevní restituce. V tuto chvíli to lze vnímat jako úlitbu straně, o jejíž podporu žádá, nicméně je fakt, že se s restitucemi nesmířil od začátku. V roce 2013, kdy začaly výplaty církvím a kdy také probíhala jednání o koaliční vládě, kritizoval inflační doložku s tím, že se "měl stát snažit o to, aby ta částka tam byla stanovena jako fixní". Vzhledem k tomu, že restituce jsou v čase rozložené do 30 let, byla by zajímavá Babišova odpověď, jestli by − třeba jako podnikatel − byl ochotný akceptovat splátky dluhu rozložené do tak dlouhé doby, aniž by k tomu dostal úroky alespoň ve výši inflace.

Protože církevní restituce nejsou nic jiného než splátka dluhu, který stát vůči církvím měl. Možná proto se Babiš vrátil k myšlence zdanění, o kterém mluvil už v roce 2016. Odhadl, že jsou předražené o 54 miliard korun kvůli špatně stanovené ceně pozemků. Tu ale posvětila poradenská firma Ernst & Young. Samotné zdanění, které by prý nastolilo spravedlnost, by mělo státu podle komunistů přinést celkem 11 miliard.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru