Už roky se nestalo, aby se zdražení potravin stalo tak zásadním tématem ve veřejné diskusi jako loni. Máslo se z televizních reportáží o naštvaných spotřebitelích a expertech s vazbami na mlékárny věštících další zdražování dostalo až do vládních usnesení požadujících prošetření cenové politiky supermarketů. Než jsme se stihli dozvědět, kdo si na mléčném výrobku s osmdesáti procenty tuku mastí kapsu, situace na trhu se uklidnila.

I tak je máslo s meziročním zdražením o 35 procent cenovým šampionem roku. Z opor spotřebitelského koše mu s menším odstupem sekundují vejce a česká variace na eidam. Výsledné "cenové skóre" trochu vyrovnávají třeba televize, které byly na vánočním trhu k mání o sedminu levněji než předloni. Slavit pak mohou ti, kdo s oblibou utrácejí za sukně, protože podle statistiků jim obchody účtovaly o čtvrtinu míň než v roce 2016.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru