Máme novou sněmovnu, a tak začínají i nové tanečky kolem posílení pravomocí České národní banky. Pro centrální banku jako regulátora je nejdůležitější, aby mohla zasáhnout proti bankám, jež na její vkus poskytují hypotéky na příliš velkou část hodnoty nemovitosti. Takové úvěry ČNB považuje za potenciálně rizikové a již je poměrně rázně omezila doporučením, které banky vesměs respektují.

To centrální bankéři uznávají a kvitují, ale chtějí víc − přímou páku, kterou by mohli finančním ústavům takové úvěry vysloveně zatrhnout. "Abychom měli jistotu, že když dáme trhu konkrétní doporučení, že také platí," říká guvernér ČNB v rozhovoru, který zítra vyjde v časopise Ekonom.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru