Směrnice Evropské unie o platebních službách, která začne platit od 13. ledna, má přinést rozvoj nových platebních služeb. Například umožnit lidem ovládat účty vedené u různých bank z jediné aplikace nebo zadat platbu za zboží z e-shopu bez toho, že by se museli přihlásit ke svému internetovému bankovnictví nebo vytáhnout platební kartu. Rozvoj inovací ale brzdí chybějící technické standardy.

Od nových evropských pravidel se všeobecně čekalo, že přimějí banky otevřít svá rozhraní internetového bankovnictví (tzv. API) třetím subjektům − nejčastěji z řad fintech start-upů, e-shopů nebo třeba telefonních operátorů. Tím by se do finančního sektoru dostala nová konkurence. Směrnice PSD2 je historicky první regulací, která bankám nařizuje bezplatně poskytnout třetím subjektům data o svých klientech. "Dosud měly banky na informace o transakční historii, což je považováno za asi skoro nejcennější klientská data, vlastně monopol," vysvětluje Martin Huňka, technologický specialista z poradenské společnosti PwC.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nová směrnice EU o platebním styku by měla od 13. ledna umožnit lidem ovládat účty vedené u různých bank z jediné aplikace nebo zadat platbu za zboží z e-shopu bez přihlášení do internetového bankovnictví.
  • Rozvoj inovací ale brzdí chybějící evropské standardy.
  • Nejméně dvě české banky tak s otevřením svého rozhraní internetového bankovnictví fintech konkurenci otálejí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.