O víkendu jsem jel po dálnici lemované billboardy prezidentských kandidátů. Na jednom z nich stojí: "Kdo je silnější než Zeman? Jedině Topol!" Z nějakých důvodů jsem si v tu chvíli vzpomněl na pasáž z filmového Hobita. V jedné scéně čaroděj Gandalf říká: "Saruman si myslí, že zlo je možné porazit jen větší silou. Já si ale myslím, že zlu se dá lépe čelit obecnou slušností, laskavostí, vzájemným pochopením."

Chvíli jsem nevěděl, co že mi podvědomí chce vlastně naznačit. Přece se nedá natvrdo a prvoplánově říci, že Zeman je nějaké zosobněné zlo a Topolánek potenciální Saruman, u kterého může nakonec také převážit temná stránka?! A pak mě napadlo, že možná jde o něco jiného. A sice o to, že neustálého zdůrazňování síly je v Česku v poslední době už tak nějak přespříliš. Společnost je rozdělená na nesmiřitelné tábory, vzájemně se "hejtuje", na sílu se odpovídá silou, což vyvolává ještě hlubší rozdělení. Síla asi opravdu není ten nejlepší způsob, jak problémy vzniklé přehnaným použitím síly vyřešit, překonat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru