Výroky politiků, jejich nakládání s fakty či zavádějící tvrzení si můžeme většinou ověřit jen zpětně. To stojí spoustu úsilí i času a dezinformace mezitím začnou žít svým životem. Díky novým technologiím postaveným na umělé inteligenci se to však může brzy změnit.

Nově by měl nejen novinářům pomoci automatický počítačový systém, který umožní ověřování fakt v reálném čase. Zkušební verzi tohoto systému chystají spustit američtí vědci a novináři z projektu Tech & Check Cooperative 30. ledna, kdy bude mít americký prezident Donald Trump tradiční projev o stavu Unie před Kongresem. Na svých stránkách to tvrdí server Niemanlab.com.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.