V tradičním pojetí investování přinášejí investoři firmám své peníze a chtějí od nich za to zisk. V posledních letech se ale na rozvinutých západních trzích tento pohled mění. Vedle zisku začíná být pro investory důležité ještě něco dalšího − to, jak se firmy chovají k zaměstnancům, společnosti či k přírodě. Zda vyrábějí cigarety nebo zbraně či zda staví čističky vody a neuplácejí přitom úředníky.

Oblast "společensky zodpovědného investování" se rozrostla do širokého spektra kategorií a ve finančním žargonu angličtiny má různé zkratky (SRI − socially responsible investing, ESG − environmental, social and governance). Ať už je označení jakékoli, jde zpravidla vždy o přístup, který přihlíží k životnímu prostředí, k sociálním dopadům podnikání nebo ke kvalitě řízení firem a transparenci. Základní myšlenka je v principu vždy stejná: investoři hlasují svými penězi ve prospěch společností, které se chovají férově, ohleduplně a slušně, protože věří v jejich ziskovost − a trestají ty, které jsou méně slušné nebo bezohledné.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V posledních letech se na rozvinutých západních trzích mění pohled na investování.
  • Vedle zisku začíná být pro investory stále důležitější to, jak se firmy chovají k zaměstnancům, společnosti či k přírodě. Zastánci tohoto názoru argumentují, že je možné etickým investováním vydělat víc. Kritici tohoto přístupu naopak tvrdí, že se etický investor musí části zisku vzdát.
  • Na českém trhu je tento způsob investičního myšlení zatím v plenkách, i když ho už uplatňují některé instituce, například katolická církev.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.