V tradičním pojetí investování přinášejí investoři firmám své peníze a chtějí od nich za to zisk. V posledních letech se ale na rozvinutých západních trzích tento pohled mění. Vedle zisku začíná být pro investory důležité ještě něco dalšího − to, jak se firmy chovají k zaměstnancům, společnosti či k přírodě. Zda vyrábějí cigarety nebo zbraně či zda staví čističky vody a neuplácejí přitom úředníky.

Oblast "společensky zodpovědného investování" se rozrostla do širokého spektra kategorií a ve finančním žargonu angličtiny má různé zkratky (SRI − socially responsible investing, ESG − environmental, social and governance). Ať už je označení jakékoli, jde zpravidla vždy o přístup, který přihlíží k životnímu prostředí, k sociálním dopadům podnikání nebo ke kvalitě řízení firem a transparenci. Základní myšlenka je v principu vždy stejná: investoři hlasují svými penězi ve prospěch společností, které se chovají férově, ohleduplně a slušně, protože věří v jejich ziskovost − a trestají ty, které jsou méně slušné nebo bezohledné.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru