Průmyslová výroba v Česku v loňském listopadu zpomalila meziroční růst na 8,5 procenta po říjnovém zvýšení o 10,5 procenta. Růst podpořila hlavně energetika, výroba automobilů a elektrických zařízení. Ve srovnání s říjnem průmyslová produkce očištěná o sezonní vlivy vzrostla o 3,7 procenta. Růst zpomalila také stavební výroba, snížil se na 1,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu v listopadu meziročně stoupla o 16,3 procenta, výroba motorových vozidel se zvýšila o 7,5 procenta a výroba elektrických zařízení vzrostla o 18,5 procenta. Pokles statistici zaznamenali ve výrobě ostatních dopravních prostředků, těžbě a dobývání a u tisku a rozmnožování nahraných nosičů.

Tržby v průmyslu meziročně stouply o 5,7 procenta. Tržby z přímého vývozu se zvýšily výrazněji než domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků.

Hodnota nových zakázek se oproti listopadu 2016 zvýšila o 3,3 procenta. "Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 1,8 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 6,2 procenta," uvedl ČSÚ.

V průmyslu v listopadu dál přibývalo pracovníků a rostly mzdy. Počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více pracovníky meziročně stoupl o dvě procenta, průměrně brali 36 796 korun hrubého, tedy o 8,4 procenta více než o rok dřív. Ještě v říjnu byla průměrná mzda ve větších průmyslových podnicích 31 211 korun.

Zahraniční obchod skončil v listopadu přebytkem 11,7 miliardy korun, meziročně byl o 3,4 miliardy koruny vyšší. Podle ČSÚ mělo pozitivní vliv na výsledek hlavně snížení deficitu v obchodu s chemikáliemi.

Proti říjnu se po sezonním očištění snížil export o 1,5 procenta a import o tři procenta. V porovnání s předloňským listopadem vývoz vzrostl o 2,3 procenta a dovoz o 1,2 procenta.

Stavební výroba zpomalila růst

Stavební výroba v Česku loni v listopadu zpomalila meziroční růst na 1,9 procenta po říjnovém růstu o 5,9 procenta. Produkce se zvýšila v pozemním stavitelství, a to o 3,1 procenta, naopak v inženýrském klesla o půl procenta. V meziměsíčním srovnání bylo stavitelství po vyloučení sezonních vlivů reálně vyšší o půl procenta.

Stavební úřady vydaly meziročně méně stavebních povolení, jejich počet se snížil o 4,7 procenta na 6999. O 3,1 procenta ubylo i zahájených bytů, stavebníci jich začali stavět 2594. Oproti listopadu 2016, který měl stejný počet pracovních dnů jako loňský listopad, jich ale dokončili o 4,6 procenta více, tedy 2693.

Průměrný počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více zaměstnanci se meziročně snížil o 0,3 procenta a jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti předloňskému listopadu stoupla o 8,1 procenta na 41 447 korun.