Téměř jakákoliv akciová společnost může výrazně ušetřit na dani z příjmů. Stačí, aby se přeměnila na fond pro kvalifikované investory, a místo obvyklých 19 procent odvede na dani z příjmů pouze pět procent. Fond přitom nemusí být vůbec aktivní, stačí, že je zapsaný na burze.

S tím může být brzy konec. Senátor Libor Michálek (za piráty) chce, aby se daňové zvýhodnění týkalo jen opravdu aktivních fondů. "Některé společnosti využívají tohoto finančního nástroje výlučně pro daňovou optimalizaci," tvrdí Michálek ve svém návrhu na změnu zákona o dani z příjmů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Senátor Libor Michálek navrhuje zrušit nižší daň z příjmů pro investiční fondy pro kvalifikované investory, které nejsou na burze aktivní.
  • Fondy zakládají hlavně developerské společnosti, které do nich vkládají své nemovitosti. Zisky z nich pak daní jen pěti procenty místo běžných 19 procent.
  • Návrh na změnu zákona má také podporu ministerstva financí. Státní rozpočet by díky ní získal asi 600 milionů korun ročně.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru