Stát chce po policii a soudech, aby zjistily, kdo může za miliardy utopené v nedostavěné turecké elektrárně Adularya. Na tu státní Česká exportní banka půjčila přes 12 miliard korun. Očekává se, že zpátky dostane podstatně méně.

"Mohu potvrdit, že Česká exportní banka podala v souvislosti s tímto obchodním případem trestní oznámení na neznámého pachatele. S ohledem na úkony spojené s šetřením v této věci a citlivost tématu ovšem banka bližší informace sdělovat nebude," řekl HN mluvčí exportní banky Jan Černý. Trestní oznámení podala i exportní pojišťovna EGAP, která celý projekt pojišťovala. Tento krok následuje jen pár týdnů poté, co EGAP oznámil, že bude potřebovat 1,9 miliardy korun na pokrytí ztráty způsobené tureckým projektem. Dostat je má ze státního rozpočtu. S již dříve vytvořenými rezervami, o které pojišťovna také přijde, ale budou ztráty výrazně vyšší.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru