Výsadního postavení, jakého se dočkala Škoda 1000 MB, asi žádný jiný český veterán nedosáhl. Auto si totiž zamilovala britská velvyslankyně Jan Thompsonová, která svou diplomatickou misi v Česku započala v roce 2013. "Narazila jsem na jeho fotku v časopise a byla to skutečně láska na první pohled. Je to jediné auto, které uznávám," řekla HN Thompsonová.

Tým na velvyslanectví jí pomohl jeden bleděmodrý exemplář pořídit. Je z roku 1968 a až do roku 2013, kdy jej Thompsonová koupila, ho měl v péči jeho první majitel. Vůz dostal diplomatické značky a stal se na čtyři roky společníkem diplomatky na jejích cestách. "Na pracovní schůzky mě vozil řidič limuzínou značky Jaguar, ale soukromě po Česku jsem embéčko řídila sama," říká Thompsonová.

Jak dodává, mnohokrát jí Škoda 1000 MB pomohla i v práci. Československý veterán umožňuje snadněji navazovat kontakt s místními lidmi. "Často mě zastavovali a ptali se na něj. Dělali si fotky a zajímalo je, proč jsem si auto koupila a co se mi na něm líbí. Anglicky bych řekla, že je to dobrý ,ice-breaker', ale česky… ,otvírák'?" směje se Britka.

Za nejdobrodružnější cestu považuje jeden letní výlet do Českého Krumlova. "Byla z toho sedmihodinová odysea. Za Prahou jsem zjistila, že mi dochází benzin. Zastavila jsem na nejbližší čerpací stanici. Když jsem natankovala, auto samozřejmě nechtělo nastartovat. Pak se ukázala zázračná moc embéčka. Věděla jsem, že snad všichni ze starší generace nějaké embéčko vlastnili nebo v něm alespoň jezdili. Znají ho jako svoje boty, umí ho přesvědčit, aby fungovalo," vypráví. "Poprosila jsem staršího pána, který právě platil, o pomoc. Podíval se na mě trochu s nepochopením, ale pak si sedl za volant, zahýbal páčkami, pomačkal knoflíky a voilà! Motor se rozběhl. Ještě jsme si u toho pěkně popovídali. Snad ten dobrý samaritán čte tento článek, protože jsem mu stále za jeho pomoc vděčná," vzpomíná diplomatka.

Nutno říct, že tato drobná usměvavá dáma už od začátku svého působení v Česku bořila zavedené konvence a ukázala, že diplomacie se dá dělat i jinak, než je zvykem.

Hned na počátku oznámila, že chce být méně formální, a tak v srpnu 2013 přicestovala do Prahy letem s nízkonákladovou společností. Brzy po nástupu si z útulku přinesla na velvyslanectví dvě kočky a nechala je pochodovat po stole i při formálních obědech. Umí slušně česky, i když se trochu ostýchá mluvit a raději píše. A také se v Praze stala součástí divadelního souboru Prague Shakespeare Company a vystoupila v několika hrách.

Její éra na britské ambasádě v Praze dneškem oficiálně končí. Svůj nekonvenční přístup k diplomatické práci předvedla i rozloučením se s Českem. Na sklonku prosince velvyslanectví zveřejnilo klip, v němž tančící Jan Thompsonová parafrázuje scény z filmu Láska nebeská a Čechům vzkazuje, že jsou skvělí. Kočky si bere s sebou domů. Jenže co s autem, jejím milovaným embéčkem?

"Věděla jsem, že ho chci věnovat charitě. Rozhodla jsem se ho vydražit v aukci. Výtěžek věnuji organizaci Domov Sue Ryder, která se stará o seniory," řekla HN Jan Thompsonová.

Aukční inzerát na vůz je k nalezení na stránkách velvyslanectví, přihazovat se na něj může do 10. ledna. Ať už se vydraží za jakoukoliv cenu, jeho hodnota se dá jen těžko vyčíslit. Žádné jiné takto staré embéčko nemá za sebou diplomatickou misi.

Související