Polští a maďarští politici se v poslední době ujišťují, že drží spolu, ať už mají v ruce meč, či sklenku. Proto nijak nepřekvapilo, když si nový polský premiér Mateusz Morawiecki vybral jako cíl své první zahraniční návštěvy Maďarsko, jehož předseda vlády Viktor Orbán vede stejné národovecké řeči o údajné hrozbě "nedemokratické demokracie" Západu. Stejně tak nepřekvapilo, když oba tvrdili, že lidé v Evropě nechtějí imigraci a že evropští politici stále prosazují přistěhovaleckou politiku, která selhala.

Tento pozoruhodný trik hází Evropany i většinu evropských politiků do jednoho názorového pytle. Zároveň ale oba premiéři tvrdí, že silná Evropa se může skládat pouze ze silných národních států, kterými ovšem v prvé řadě míní ty své vlastní. Jako by jiné evropské země nebyly silnými národními státy a politici v nich nebyli politiky národními. Takové přecházení mezi národní a evropskou rovinou umožňuje žonglovat s tak důležitým pojmem, jako jsou národní zájmy, a odlišně vykládat jiný důležitý pojem, tedy společné evropské hodnoty. Odkazovat se na křesťanství jako jeden ze základů evropské civilizace a zdůvodňovat tím odmítání jakýchkoli přistěhovalců a přitom účelově obcházet křesťanské nabádání k lásce k bližnímu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru