Evropská komise krátce před Vánocemi pohrozila Polsku sankcemi, které mohou ve finále znamenat, že mu odebere hlasovací právo na schůzkách ministrů členských států EU. A to kvůli reformě soudního systému, která podle komise ohrožuje nezávislost tamní justice. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského totiž provedla − a provádí − řadu změn, kterými justici podřazuje politikům.

"Normální člověk, když se dostane do sporu s někým mocným, potřebuje, aby rozhodoval nezávislý soud. Jen tak má šanci, že dostane opravdu rozhodnutí podle práva," říká soudkyně českého Ústavního soudu Kateřina Šimáčková.

Je členkou Benátské komise, tedy poradního orgánu Rady Evropy, jejíž zpráva o stavu polské justice byla jedním z podkladů pro rozhodnutí Evropské komise.

HN: Evropská komise pohrozila Polsku odebráním hlasovacích práv. Co se v zemi vlastně děje, že unie hrozí sankcemi? Je tam přece demokraticky zvolená vláda.

Ano, v Polsku skutečně ve volbách vyhrála nějaká politická síla, ale my ústavní právníci vždycky říkáme, že jen volby nestačí. Kromě toho, že v demokratickém státě vládne většina, která dostala nejvíc hlasů, se současně musí respektovat dělba moci a úcta k lidským právům.

Nekritizujeme Polsko, že by tam volby měly dopadnout nějak jinak, ale upozorňujeme, že se tam dějí systémové změny, které nejsou v souladu s principem vlády práva spočívajícím v dělbě moci, ochraně soudního rozhodování před politickými vlivy a podobně.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.