Slo-ven-sko! Slo-ven-sko! Slo-ven-sko! Tak do posledního místa zaplněná hala vítala politickou elitu. Byla středa 6. ledna 1993 odpoledne, po mrazivé Bratislavě brouzdali tři králové a v tamním parku kultury Vladimír Mečiar se svými příznivci slavil vznik samostatné Slovenské republiky. Pojal to ve velkém stylu − s vydatným gulášem, který byl pro všechny zdarma, se zvučnými hesly, státotvorně laděným proslovem a také s hromovým chorálem Kto za pravdu horí. Ten zapěli všichni společně. Politici strnuli ve vyrovnané řadě, někteří s pravicí na srdci, lidé v hledišti se objímali a plakali. Milan Kňažko ani na pódiu, ani v publiku ovšem nebyl.

"Jak to, že jste tehdy neslavil?" ptám se ho přesně o 25 let později. Sedíme proti sobě v kavárně bratislavského knihkupectví Martinus, kde na pultech vedle sebe svorně (k mému údivu) leží slovenské a české knižní novinky, jako tomu bývalo před lety na obou stranách hranice (ale v Česku už dávno není). Za oknem se Bratislava zase třpytí v mrazivém oparu a svátek Tří králů je na dohled.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.