Cizinci jsou v Česku nejméně spokojení s vysokými cenami a úrovní nabízených služeb, která jim neodpovídá. Naopak oceňují krásy přírody, místní kulturu a vřelost obyvatel. Vyplývá to z analýzy spokojenosti Evropanů v zemích osmadvacítky, kterou provedli vědci z Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Vědci vycházeli z 30 tisíc odpovědí, které každoročně zjišťuje při pravidelném dotazování Evropská komise v rámci takzvaného Eurobarometru.

Výsledky z Eurobarometru jsou nicméně Evropskou komisí podle spoluautora studie, ekonoma Petra Štumpfa, prezentovány jiným způsobem, než jak s nimi pracovali čeští vědci.

Ti se zaměřili na spokojenost turistů v cílových zemích. Tento přístup je podle spoluautorů studie Viktora Vojtka a Petra Janečka ojedinělý. 

Respondenti hodnotili spokojenost na škále 1–4 (čím nižší hodnota, tím lepší). Hodnoty <2 znamenají převažující spokojenost. Výsledky za Lucembursko a Maltu mohou být zkresleny z důvodu nízkého počtu respondentů.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.