Svět vstoupil do roku, v němž uplyne deset let od pádu americké investiční banky Lehman Brothers. Hned první obchodní den tohoto roku uzavřel americký akciový index Nasdaq poprvé ve své historii nad úrovní sedmi tisíc bodů a ostatní indexy zaznamenávají dlouhodobě obdobný vývoj.

Akcie zažívají druhé nejdelší období růstu v historii. Americká ekonomika v první polovině roku pravděpodobně překoná expanzi z předkrizových let a díky nedávno schválené daňové reformě, která poskytne potřebný fiskální stimul, může její současný výkon ještě chvíli vydržet. Podobně je na tom i ekonomika eurozóny, jež vykazovala lepší výkon pouze na přelomu milénia a v předkrizových letech. To vše se promítá i do vývoje předstihových ukazatelů, které každým dalším měsícem překonávají své rekordní hodnoty nebo se pohybují poblíž svých vrcholů. Optimismus firem a spotřebitelů tak podporuje další ekonomický růst, který vyvolá ještě vyšší míru optimismu. Dostáváme se tak do spirály, jež vyžene ekonomiku do nejvyšších pater a může následně způsobit pád z mnohem větší výšky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru