Poláci a Maďaři rádi tvrdí, že jsou bratranci a že je sice nespojují hranice, ale například společná historie či boj proti komunismu. Blízkost tohoto vztahu si ověřil na své první zahraniční bilaterální návštěvě v Budapešti nový polský premiér Mateusz Morawiecki (na snímku vlevo). Od kolegy Viktora Orbána měl možnost se dozvědět, jak úspěšně manévrovat při posilování vlastní moci a zároveň nečelit hrozbě sankcí ze strany Evropské unie.

Polsko navíc nyní spoléhá pouze a jen na Maďarsko, že Varšavu nenechá ve štychu, až se bude v Radě EU hlasovat o sankcích kvůli porušování právního státu. Na tiskové konferenci po jednání premiér Orbán sice EU kritizoval, ale o sankcích a vetu ve prospěch Polska nepadlo ani slovo.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru