Těsně před silvestrem jsme se z denních zpráv dozvídali, jak byla česká burza v roce 2017 úspěšná, protože rostla rychleji než většina jejích západních protějšků. To je ale jen část pravdy. Loňských plus 17 procent (a dividenda k tomu) jsou jen chabým doháněním předchozích let, kdy už světové trhy, na rozdíl od toho pražského, utěšeně rostly. Když se na křivku indexu PX podíváme z odstupu desetiletí, tvoří loňský nárůst jen hrbolek s vrcholem hluboko pod předkrizovou úrovní.

A to jsme přitom loni viděli několik nečekaně divokých jízd poháněných spekulacemi o bohatém zájemci, který skoupí celou firmu či její nejcennější část (případ CME a Novy), růst způsobený na české poměry velkorysou nabídkou od zájemce o majoritní podíl (Pegas), nebo se tento faktor dokonce zkombinoval s vlivem několika extrémně dobrých sezon a plné kasy (Unipetrol). Ovšem vlastně ani jeden zmíněný případ není pro českou burzu zrovna dobrou zprávou. Když se záměry velkých investorů či dosavadních majoritních vlastníků naplní, zmizí zmíněné firmy (a nemusí být samy, viz Fortuna či O2) z trhu. V případě Unipetrolu je o tom už zřejmě rozhodnuto. Polský PKN Orlen začal s odkupem akcií, jehož výsledkem může být rychlé dosažení majority umožňující "útěk" z veřejného trhu, na samém konci roku. Brzy tak na pražském parketu nemusí být po výrobním neenergetickém sektoru ani památky. Nesoulad se strukturou ekonomiky bije do očí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru