Výstavba v Česku se od pondělí začne řídit novými pravidly. V účinnost vstoupí novela stavebního zákona, jejímž cílem je urychlit přípravu a povolování všech staveb.

Právě pomalé stavebnictví v současné době představuje jednu z největších brzd tuzemské ekonomiky. Podle žebříčku Doing Business, který každoročně sestavuje Světová banka, je Česko ve vyřizování stavebního povolení na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí.

V některých případech trvá získání stavebního povolení déle než 10 let. Novela má lhůtu zkrátit.

"Povolení stavby se oproti současnému stavu může zkrátit až na polovinu," odhaduje Renáta Pintová Králová z České společnosti pro stavební právo. Podle ní je největším pokrokem takzvané koordinované řízení. To od ledna umožní sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí.

Developeři si od novinky slibují menší byrokracii, a tudíž rychlejší získání všech potřebných razítek.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.