Když před čtyřmi lety křesťanské strany s Angelou Merkelovou v čele po volbách takřka dosáhly na absolutní většinu v Bundestagu, ozvalo se, že kancléřka by měla zvážit, zda se neblíží okamžik k elegantnímu odchodu na vrcholu kariéry. Ale nejen sázkaři se zdráhají přestat, když se daří. A stejně tak platí, že zrovna když se daří, osud chystá nějaký svůj kousek. V případě Merkelové měl podobu přílivu imigrantů, hlavně z Blízkého východu, kde syrský vládce Bašár Asad rozpoutal domácí válku proti těm, kteří si dovolili protestovat proti jeho autoritářské vládě.

Dnes už si nikdo nedokáže představit, jaké titulky by častovaly spolkovou kancléřku, pokud by se rozhodla v kritickém létě 2015, kdy rakouský kancléř Werner Faymann kvůli stovkám a tisícům lidí proudícím z Maďarska na západ volal do Berlína, že německé hranice zavře a bude je bránit třeba i silou. Merkelová však vyslyšela volání o pomoc a hranice nechala otevřené a svým občanům poněkud pateticky vzkázala "My to dokážeme". Dosud pragmatická politička v rozhodující chvíli dala přednost křesťanským hodnotám a stalo se dosud nevídané − v domácí politice se dostala do defenzivy, dokud jí "nepomohl" její sociálnědemokratický vyzývatel Martin Schulz, když se ukázal jako schopný rétor, ale jeho politice scházely dva základní elementy, obsah a přesvědčivost.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dlouhé vyjednávání o vládní koalici v Německu s oslabenou kancléřkou Merkelovou v čele otevírá prostor novému evropskému hráči, francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi.
  • Nabízí i čas nové české vládě s premiérem Babišem.
  • Ta si musí ujasnit svou politiku uvnitř Evropské unie.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru