Každý premiér si s sebou na Úřad vlády přivede své spolupracovníky. Jedním z těch nejdůležitějších je tradičně vedoucí celého úřadu, což je klíčová pozice. Takový člověk má neomezený přístup na zasedání kabinetu, pro předsedu vlády chystá podklady a také komunikuje s tajnou službou, která je premiérovi podřízena. Andrej Babiš do této funkce vybral čtyřicetiletého absolventa historie Radka Augustina. Nepříliš známé úřednické jméno přitom velmi dobře ilustruje vztah, který je určující silou české politické scény. A to vztah, který se během posledních let vytvořil mezi Babišem a Milošem Zemanem.

Právě z prezidentova okolí Augustin přichází. Nejprve byl vysokým funkcionářem Strany práv občanů − Zemanovců, opakovaně za ni kandidoval a v roce 2013 se na půl roku stal šéfem Úřadu vlády, když byl premiérem Zemanův nominand Jiří Rusnok. Po nástupu Bohuslava Sobotky v lednu 2014 se Augustin přesunul na Pražský hrad, kde po čtyři roky vedl analytický útvar.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.