Líbivé povídání o službách postavených na sdílené ekonomice, ze kterých se díky nízkým cenám a vzornému plnění zákaznických potřeb staly nadnárodní korporace s hodnotou v desítkách miliard dolarů, narazilo na realisticky uvažující soudce. Po včerejším verdiktu Soudního dvora EU proti Uberu je jasno: když něco funguje jako síť taxíků, je k tomu potřeba přistupovat jako k taxislužbě. Bez ohledu na to, že zprostředkování služby probíhá ve virtuálním prostoru. To totiž z dopravce ani náhodou nedělá informační firmu a nedává právo schovávat se za evropskou směrnici o elektronickém obchodu. Kdyby ano, dalo by se tak maskovat leccos.

Rozsudek by mohl mít dalekosáhlé důsledky pro sdílenou ekonomiku, říkají podle tiskových agentur experti. Kdepak. Pokud převládne zdravý rozum, mohl − a měl − by mít dopad na firmy, které se pod sdílenou ekonomiku jen schovávají. Uber je jen nejviditelnější příklad, který i kvůli jeho agresivitě a viditelnosti už nešlo ignorovat. Služba, kde jádro výkonů zajišťují flotily pro ten účel nakoupených aut a zástupy najatých řidičů, nepatří svou podstatou plně ani do sdílené, ani do digitální ekonomiky. A snad netřeba dodávat, že ani ti, kdo si Uberem jen přivydělávají, by neměli fungovat mimo pravidla platící pro jejich tradičnější konkurenty.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru