Philip Tetlock a Dan Gardner v knize "Superprognózy − Umění a věda předvídání budoucnosti" vypráví o tom, jak jeden jejich kolega dal dohromady velkou skupinu odborníků, aby sestavili tisíce předpovědí o hospodářství, akciích, válkách a dalších problémech. Po čase byla přesnost těchto předpovědí ověřena. Průměrný odborník byl zhruba stejně úspěšný, jako kdyby hádal zcela náhodně. Přitom čím vzdálenějšího období se otázky týkaly, tím nepřesnější byly odpovědi.

Stejně tak meteorologové sestavují řadu předpovědí a dennodenně ověřují jejich přesnost: předpovědi počasí na den či dva dopředu jsou obvykle poměrně přesné, zatímco týdenní předpovědi zas až tak moc ne. Počasí je učebnicovým příkladem nelinearity: čím dále se prognostik pokouší dohlédnout, tím více nastává příležitostí pro chaos, který může mávnutím motýlích křídel odvanout všechna očekávání.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru