Falešné zprávy ovlivňovaly během roku v Česku stále více lidí. A po volbách se do sněmovny dostali i noví poslanci, kteří dezinformace neboli fake news aktivně šířili. Vyvracení dezinformací se věnovali odborníci, politici, neziskové organizace a další státní instituce jako ministerstvo vnitra.

I tak ale na podzim mohlo kvůli dezinformacím dojít i k ovlivnění voleb do Poslanecké sněmovny. Stalo se to jen několik dní po podpisu memoranda mezi českou vládou a firmou EMH o těžbě lithia na Cínovci. Proruský server Aeronet před volbami přišel se spekulací, že z těžby by měla mít zisk vládní sociální demokracie. Šlo o dezinformaci. Nezakládala se na faktech ani důkazech. I tak ale vyvolala mimořádnou schůzi sněmovny. A není vyloučené, že dezinformace měla svůj podíl na rozhodování voličů při volbách, při nichž ČSSD propadla.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.