Na kraji Jablonce nad Nisou, naproti fotbalovému stadionu a hned vedle výpadovky na Turnov a Prahu, stojí 90 let stará porodnice. Tradicionalistický komplex, který svému původnímu účelu přestal sloužit před 15 lety a od té doby chátrá, dlouho nemohl najít nového majitele. Po včerejšku je jasné, že jej od Libereckého kraje získá zdejší podnikatel a mecenáš Dalibor Dědek. Žádná obnova nemocniční funkce ovšem není v plánu, do areálu naopak vjedou bagry a celou stavbu z pera místního architekta Roberta Hemmricha pošlou k zemi. Nahradí ji modernější budova, do níž se rozšíří Dědkova firma Jablotron.

"Všem v Jablotronu záleží na rozvoji okolí, ve kterém podnikáme i žijeme. Chceme, aby investice v této lokalitě vylepšily místo samotné, ale i jeho okolí," uvedl ředitel a spolumajitel Jablotronu Miroslav Jarolím, který vlastní 40 procent firmy. Dodal, že kvůli růstu výroby společnost musela už dřív zahájit rozšiřování u svého distribučního centra v Rýnovicích a současně přebudovává komplex bývalé jablonecké bižutérky u přehrady. U něj pak vznikl díky Dědkovým penězům mimo jiné domov pro seniory.

Cena porodnice je podle posudků necelých 14 milionů korun, kraj by pro Jablotron rád získal od státního pozemkového úřadu i sousední pozemek, aby byl prostor pro expanzi větší. Z toho vyplývá, že jablonecká společnost má do dalších let velké plány. Což v rozhovoru s HN potvrdil i její zakladatel Dědek.

"Máme důvod ke spokojenosti, dařilo se. Letos nebudou ale žádné výrazné nárůsty oproti roku 2016, v alarmech proděláváme velkou obměnu produktové řady," řekl s tím, že firma se bude víc a víc zaměřovat na výrobu dalších zařízení pro domácnosti, tedy nejen alarmů, které pořád tvoří hlavní součást jejího portfolia i tržeb. Loni byl obrat firmy 2,8 miliardy korun a letos by to podle Dědka mělo být podobné.

"My jsme silní v tom, že dovedeme produkty prodávat přes celosvětovou síť profesionálních montérů. Tihle odborníci rozumí nejen zabezpečovací technice, ale i jiným věcem, a proto jsme vstoupili do segmentu technologií domácností, jako je topení, klimatizace, větrání. Jablotron se stal jedním z pionýrů internetu věcí, jenom se tomu tak dřív neříkalo," vysvětlil šedesátiletý Dědek.

Skupina Jablotron

S inovační divizí Jablotron Living Technology se letos na jaře firma pustila do výroby domácích rekuperačních jednotek, jež mají výrazně nižší spotřebu než konkurence. Společnost je bude vyrábět v Holešově. Vedle toho má Jablotron na trhu i chytré termostaty.

Dědek se ovšem brání termínu chytrá domácnost: "Nesnáším termín chytrá domácnost, stala se z toho univerzální hnědá omáčka. Přijde mi nesmysl vyrábět rychlovarnou konvici připojenou k internetu nebo kávovar ovládaný přes mobil, do nějž ale musíte ručně strkat kapsle." A obratem přidává jednu z výhod, kterou Jablotron má − že jeho produkty se připojují k internetu přes sítě mobilních operátorů, a nikoli přes wi-fi v domácnostech.

"My na to šli od počátku tak, že zabezpečovací technika musí fungovat nepřetržitě, a jak klesly ceny GSM technologií, tak každý výrobek se umí připojit ke cloudu a nepotřebuje lokální pokrytí internetem. Je řada dalších výrobců technologií pro domácnosti, kteří tuhle naši znalost nemají a teď se na nás obrací, abychom jim pomohli. Vezměte si třeba centrální vysavač, který by mohl sdělovat některé informace, třeba o kvalitě vzduchu," líčil Dědek a připomněl, že dokonce mají samostatnou firmu, která se věnuje tomu, že jiným výrobcům nabízí některé své technologie.

Budoucnost firmy, jak ji podává severočeský podnikatel, jehož majetek odhaduje časopis Forbes na více než pět miliard korun, je vůbec tak trochu jako ze sci-fi. "Máme třeba podíl ve firmě na výzkum palivových článků Leancat a vyrábíme částicové kamery ve spolupráci se švýcarským vědeckým ústavem CERN," řekl Dědek.

To, co jej podobně jako jiné byznysmeny momentálně trápí, je akutní nedostatek schopných pracovníků. V listopadu klesla míra nezaměstnanosti na 3,5 procenta, takže bez zaměstnání je nejméně lidí za posledních 20 let.

Dědek tvrdí, že Jablotronu pomáhá spolupráce se školami a také lákání lidí z ciziny. "Máme tu lidi z Bulharska, z Anglie… Jak je velký humbuk kolem běženců, v Česku jich bylo přijato 12, a pokud do toho započteme děti, tak čtyři z nich jsou vlastně v Jablotronu. Paní, co nám vařila kafe, je manželkou pána, který u nás začal pracovat," upozornil jablonecký patriot a filantrop na to, že čeští politici nechtějí přijímat migranty, ale zároveň je trápí nedostatek lidí ve firmách.

Velký rozhovor s Daliborem Dědkem si přečtete v pátečních HN

Skupina Jablotron