Centrální banka se rozhodla zvýšit rezervu, aby banky byly lépe připravené na to, že se v budoucnu zhorší ekonomická situace a lidé a firmy budou své úvěry hůře splácet. Jedním z impulzů pro toto rozhodnutí bylo, že banky si aktuálně vylepšují své výsledky tím, že netvoří rezervy na budoucí ztráty tak obezřetně jako v minulých letech. Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík zdůraznil, že centrální banka intenzivně provádí kontroly přímo v bankách a sleduje, jak jsou stabilní. Podle posledních zátěžových testů jsou stále vysoce odolné, Tomšík je ale toho názoru, že se trochu zapomíná myslet na zadní kolečka.

HN: Nepovede zvyšování sazby proticyklické rezervy k horší dostupnosti úvěrů například pro malé a střední podniky?

Povinnost vytvářet proticyklickou rezervu není překážkou, aby banky poskytovaly úvěry podnikům a domácnostem podle svých současných plánů. Většina z nich má za předpokladu rozumné dividendové politiky stále dostatečný prostor v kapitálu jak na navýšení rezervy, tak na růst svých úvěrových obchodů. A opět bych chtěl zdůraznit, že tato rezerva není nástrojem na brzdění úvěrového růstu v dobrých časech, ale na omezování úvěrového propadu v časech horších. Je přirozené, že v době rychlého hospodářského růstu mají banky tendenci poskytovat benevolentněji více úvěrů a stejně tak v recesi poskytování úvěrů zpřísňovat. Toto chování přispívá k zesilování cyklických výkyvů. Budou-li mít banky dostatečné rezervy, měly by být schopny poskytovat úvěry i v horších dobách bez výrazně přísnějších podmínek. Je ale nezbytné, aby v dobrých časech tyto rezervy skutečně vytvořily.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru