Tanky v ulicích, to Itálie nezažila už dlouho. Tedy když nepočítáme vojenské přehlídky. Podle mnohých by ale podobné drama mohlo opravdu nastat, pokud by se v zemi po volbách, které budou na jaře, dostalo k moci populistické Hnutí pěti hvězd. A začalo plnit všechno, o čem mluví.

Tento katastrofický scénář ukazuje, že případný nástup populistických či protestních stran k moci by mohl mít dalekosáhlé důsledky. Ale zároveň je v něm obsažena i jistá naděje − program podobných uskupení je většinou tak radikální, že ho v praxi lze naplnit jen obtížně, i kdyby k tomu jeho nositelé dostali příležitost. Zkušenost ukazuje, že většinou sami couvnou a chovají se přece jen racionálně. Evropa v roce 2018 možná dostane další příležitost sledovat, jestli to stále platí.

Hnutí pěti hvězd dlouho podporovalo italský odchod z euro­zóny. Představovalo si ho jako proces, který lze předem oznámit a naplánovat − vyhlásit o návratu k italské liře referendum, a pokud by národ souhlasil, prostě eurozónu opustit. Život by prý šel bez jakékoliv změny dál.

1. místo

v žebříčcích popularity na italské politické scéně nyní patří Hnutí pěti hvězd.

To je "neuvěřitelně naivní", napsal analytický server Eurointelligence, který přitom sám tvrdí, že členství v eurozóně pro Itálii není výhodné. Ale varuje, že pokud by se Hnutí pěti hvězd dostalo k moci a skutečně vyhlásilo referendum o vystoupení z eurozóny, "bude trvat něco mezi dvěma a pěti vteřinami, než úroky z italských státních dluhopisů vystřelí na úroveň z doby dluhové krize nebo ještě výš".

Investoři by se italských dluhopisů začali okamžitě zbavovat a země by stála před bankrotem. Dost možná by pak musela začít chaoticky tisknout vlastní měnu, zasáhla by ji obrovská inflace. Americký ekonom Barry Eichengreen tuto situaci jednou překřtil na "matku všech finančních krizí". Jak dlouho by lidé nečinně přihlíželi tomu, jak se jim hodnota jejich peněz rozpouští před očima?

Pokud by snad Itálie chtěla euro skutečně opustit, musela by to udělat bez jakéhokoliv předchozího varování během víkendu. A zavřít hranice či přerušit veškeré platební styky se zahraničím. Způsob, jakým o návratu k vlastní měně mluví Hnutí pěti hvězd, podle odborníků ukazuje na jeho naprostou nekompetentnost.

Revoluce (ještě) nepřišla

Úspěch podobných politiků se na začátku letošního roku zdál řadě komentátorů být blíž než kdykoliv od druhé světové války. A to hlavně díky tomu, že protest proti současnému uspořádání loni triumfoval v britském referendu o vystoupení z Evropské unie a v podobě zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.