Rychlé zadlužování firem a zejména domácností přimělo Českou národní banku k zesílení tlaku na banky, aby byly lépe připravené pro případ, že se dosavadní skvělá ekonomická situace zhorší.

V pondělí ČNB oznámila, že banky budou muset zvýšit takzvanou proticyklickou rezervu vůči svým obchodům v Česku až na 1,25 procenta do roku 2019. "Banky to budou muset zohlednit a toto rozhodnutí zpřísní úvěrové podmínky," soudí hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Rychlé zadlužování firem a zejména domácností přimělo Českou národní banku k zesílení tlaku na banky, aby byly lépe připravené pro případ, že se dosavadní skvělá ekonomická situace zhorší.
  • Centrální banka si všímá především pokračujícího rychlého růstu úvěrů na bydlení i spotřebu pro domácnosti.
  • V posledních dvou letech se zadlužení domácností meziročně zvyšovalo o více než 100 miliard korun.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru