Jaké jsou nejlepší stolní hry, které si můžete zahrát o letošních Vánocích? Britský deník The Guardian doporučuje svým čtenářům místo nekonečného hraní klasik, jako jsou Monopoly či Scrabble, pět nových her a zařadil mezi ně i jednu českou. Jde o hru Krycí jména, jejímž autorem je Vladimír Chvátil z firmy Czech Games Edition (CGE).

Guardian hru hodnotí jako zábavnou, snadno pochopitelnou a ideální pro větší skupinku hráčů. "Je to hra, kterou by měl mít doma na poličce každý," shrnuje Guardian.

Mezi nejlepší dárky pro rok 2017 hru zařadil i magazín Verge, v internetovém obchodě Amazon je na 1. místě v seznamu nejlepších stolních her, které můžete svým blízkým letos darovat pod stromeček. Vychvalují ji i recenze na specializovaných webech či herních fórech.

Úspěch potvrzují také prodeje. Krabiček s hrou se již prodalo přes dva miliony kusů. Při prodeji deskových her se přitom za úspěch počítá, pokud počet prodaných sad překročí hranici 20 tisíc. Hra má podpůrnou aplikaci v App Store.

Více než dvacítka ocenění

Krycí jména se mohou pochlubit více než dvacítkou ocenění, včetně prestižní ceny Spiel des Jahres, kterou od roku 1979 uděluje v Německu odborná porota. Ta u her hodnotí několik aspektů, mezi které patří například originalita, pochopitelnost pravidel nebo hratelnost. V odůvodnění udělení ceny porotci uvádějí, že pro ně bylo těžké se od hry odtrhnout a jedna partie následovala druhou.

Uživatelé herního portálu BoardGameGeek svým hlasováním rozhodli o tom, že hra v roce 2015 získala ocenění za nejlepší Párty hru i Rodinnou hru a v kategorii Hra roku se umístila jako druhá.

O hru se zajímala také společnost Disney – projevila zájem o licenci a následně uvedla na trh vlastní verzi s animovanými postavičkami a pravidly přizpůsobenými pro děti. K dostání je také verze s postavami ze slavných superhrdinských komiksů od vydavatelství Marvel.

O čem hra je?

Krycí jména jsou týmovou asociační hrou ze světa špionů a detektivů. Proti sobě stojí dva týmy, přičemž každý má svého šéfa, který zná identitu všech agentů.

Postavy agentů reprezentuje 25 kartiček na stole, na kterých jsou napsána slova, která slouží jako krycí jména agentů.

Šéf se snaží pomoci svým spoluhráčům, kteří mají za úkol kontaktovat agenty ze svého týmu. Používá k tomu jednoslovné nápovědy a snaží se volit taková slova, která se vztahují k co nejvíce slovům na kartičkách umístěných na stole.

"Agenti v terénu" nevědí, které kartičky (agenti) patří do jejich týmu. Šéf tak musí dávat pozor, aby špatná nápověda nezpůsobila kontaktování soupeřova agenta (jinými slovy, aby spoluhráč nevzal kartičku s krycím jménem, které nepatří do jejich týmu).

Každá partie má vlastní klíč k určení identity agentů, takže žádná hra není stejná. Hru je možné hrát ve dvou až osmi lidech a zabere zhruba 15 až 30 minut.


 

OPRAVA 19. 12. 2017, 16:57: V článku jsme nesprávně uvedli, že tvůrci vytvořili i verzi pro iPhone. Jde ale o podpůrnou aplikaci. Za chybu se omlouváme.