Minimálně od roku 2000 máme důkaz, že problém ve volebním mechanismu může znejistit i sebevyspělejší demokracii. O tom, že se do Bílého domu nastěhuje George W. Bush, tehdy rozhodlo až přepočítání již jednou sečtených hlasů, ale ani po něm nebyli všichni přesvědčení, že volby jsou legitimní.

Když jsou volební lístky matoucí (kdo chtěl třeba v Palm Beach volit druhého na kandidátce Al Gorea, musel označit třetí otvor), pak ani přepočítání nepomůže.

Ameriku před sedmnácti lety od ještě většího chaosu zachránilo, že bývalý viceprezident Gore po 36denním přepočítávání Bushovo vítězství uznal. Následné studie ale docházely většinově k názoru, že Gore získal ve skutečnosti více floridských hlasů, což by dělalo vítěze z něj. Florida následně změnila systém, aby byl méně matoucí.

Problém s nedokonalým "procvaknutím" lístků ve volebních strojích tamní experti vyřešili dotykovými obrazovkami, aby je následně někde nahradila papírovými lístky, které sčítá scanner. Florida je Bermudským trojúhelníkem voleb, říkalo se.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru