Polovina českých domácností vychází se svými příjmy snadno, druhá polovina jen s obtížemi. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Meziročně se data příliš nezměnila, z dlouhodobějšího pohledu je patrný pokles podílu těch, kteří se svým příjmem vycházejí obtížně. Od října 2014 do letošního října je jich méně o deset procentních bodů.

Z těch, kteří hodnotí životní úroveň své domácnosti jako dobrou, vychází se svým příjmem obtížně čtvrtina lidí. Z toho pouze procento uvedlo, že s příjmem vychází velmi obtížně. Z respondentů, kteří životní úroveň vlastní domácnosti označili za špatnou, uvedlo obtíže při vycházení s příjmy 95 procent, z toho 23 procent vychází s příjmem velmi obtížně. Problémy s hospodařením s příjmy uvádějí nejčastěji nezaměstnaní a důchodci.

Průzkum také ukázal, že ve velmi obtížné finanční situaci se v průběhu minulého roku ocitla čtvrtina Čechů, naopak téměř tři čtvrtiny tuto zkušenost nemají. "Proti minulému roku nejsou aktuální výsledky statisticky významně odlišné, letos však bylo dosaženo nejnižšího podílu respondentů s finančními obtížemi za celé období zjišťování, tj. od roku 2002," uvedlo CVVM. V delším časovém srovnání byl potvrzen trend nastoupený po roce 2012, kdy podíl osob, které se za poslední rok ocitly ve finanční tísni, postupně klesá, a to z 39 procent v roce 2012 na současných 25 procent.

Přes tři pětiny lidí hodnotí svoji domácnost jako "ani bohatou, ani chudou". Podíl osob, které se vyjadřují o svých domácnostech jako o chudých, převažuje nad těmi, kdo uvádějí opak.

Z výsledků průzkumu je také patrné, že příjem naprosté většiny domácností (93 procent) umožňuje uspokojovat základní potřeby, jako jsou jídlo či oblečení. Téměř čtyři pětiny respondentů rovněž uvedly, že příjem jejich domácnosti postačuje na úhradu zdravotní péče, léků a zdravotních pomůcek, což naopak je problém pro asi šestinu dotázaných. Příjem domácností pak většinou stačí i na financování koníčků a zájmů členů domácnosti. Polovina lidí uvedla, že příjem jejich domácností dostačuje i na nákup zdravějších nebo kvalitnějších potravin.

"Za alarmující je možné považovat, že přibližně desetina důchodců a více než čtvrtina nezaměstnaných uvádí nedostatek peněz na základní potřeby," upozornili autoři. Více než čtvrtina důchodců navíc uvedla, že nemá dostatek peněz na úhradu zdravotní péče, léků a pomůcek.

Průzkum se uskutečnil od 9. do 19. října a zúčastnilo se ho 934 lidí ve věku od 15 let.