Poslední summit Evropské unie v tomto roce je názornou ukázkou toho, jak důležité je sedět u stolu, kde se rozhoduje o věcech podstatných i pro naši zemi. Novopečený český "polopremiér" Andrej Babiš − jak jinak mu říkat, když nemá důvěru parlamentu − přijel alespoň podle svých vyjádření do Bruselu hlavně bojovat proti kvótám na přerozdělování uprchlíků. Pro připomenutí: jde o to, že by si evropské země už kvůli principu solidarity, tedy jednomu z původních pilířů kontinentální integrace, do budoucna vycházely vstříc a přijaly každá určitý počet uprchlíků, pokud by zase nastala krize jako před třemi lety, kdy do Řecka a Itálie dorazily statisíce lidí, kteří vzali nohy na ramena zejména před válkou v Sýrii. Babiš hodlá tvrdit, že Češi jsou proti, byť tedy zatím těžko o sobě může bez uzardění říkat, že je zastupuje.

Je to takový malý český bizár, který samozřejmě na průběh debaty představitelů unijních zemí nemá vliv. Prach ale rozvířil tento týden předseda Evropské rady Donald Tusk, když nečekaně a bez projednání s ostatními prohlásil, že systém kvót je "navýsost polarizující" a "neefektivní". Zejména Maďarsko, které obehnalo své jižní hranice ostnatým drátem, aby náhodou některý z těch umouněných chudáků nevkročil do jeho oranic, Tuskovi zatleskalo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru