Pojem bitcoin je v poslední době spojován zejména s rychle rostoucími zisky. S každou astronomickou hranicí, kterou nejrozšířenější kryptoměna překoná, je stále zřetelnější, že chybí jasná pravidla pro to, jak by se měly příjmy z toho plynoucí danit. Pokud někdo investoval do kryptoměny v době, kdy bitcoin stál pár dolarů, a prodává ho nyní, když se jeho cena drží nad 17 tisíci dolary, půjde o hodně peněz.

Na první pohled vypadá vypořádání se s kryptoměnou jednoduše. Finanční správa říká, že bitcoiny nejsou měna, ale nehmotná věc. "Ze stanoviska ČNB vyplývá, že bitcoiny nejsou bezhotovostní peněžní prostředky ani elektronické peníze," potvrdila HN už před časem mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Gabriela Štěpanyová. To znamená, že vlastní těžba kryptoměny neboli její získávání elektronickou cestou zdaněná není. Daň je třeba zaplatit, až pokud se bitcoin smění za zboží nebo prodá na burze. Státu by se pak mělo odvést 15 procent z rozdílu pořizovací a prodejní hodnoty.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru