Nastupující kabinet předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se nebude moci opřít o stabilní podporu většiny poslanců. To však vládě nebrání v podnikání dalekosáhlých kroků. Ať už jde o výměnu náměstků, zástupců ministerstev ve firmách se státní účastí, šéfů tajných služeb, nebo zvýšení důchodů a učitelských platů. Zjednodušeně platí, že − kromě změn zákonů, k nimž podporu poslanců potřebuje − má vláda celkem volnou ruku.

Zpátky se kabinet nutně nemusí držet ani v případě, že nedostane důvěru ve sněmovně. Už vláda Jiřího Rusnoka, která nastoupila v červenci 2013 z podnětu prezidenta Miloše Zemana, nezískala podporu v dolní komoře parlamentu. Přesto zvýšila minimální mzdu, obměnila vedení Českých drah a schválila změny v diplomatickém sboru nebo nákupy vojenské techniky za stamiliony korun.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.