Města po celém světě propadla značce "smart". Stále více peněz investují do chytrého osvětlení, chytrého parkování, chytrého řízení dopravy, dokonce nakupují chytré koše a lavičky. Mezi takzvaná smart cities se již snaží zařadit také česká města. Mezi nimi například Praha, Brno či Písek, jež ve svých rozpočtech vyčleňují stále více peněz právě na nákup chytrých opatření.

Především jsou to však velké světové metropole, pro něž se investice do inovativních řešení stávají stále větší nezbytností. Počet obyvatel roste a s tím se zvyšují nároky na dopravu, energii či například svoz odpadu. Evropská unie se navíc zavázala, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 40 procent oproti roku 1990. "Na evropská města je v dnešní době vyvíjen skutečně obrovský tlak. Rychle rostou a současně se zavázala, že budou snižovat emise. Musí proto řešit, jak v obou směrech obstát," vysvětluje Klaus Heidinger, šéf City IT Solutions společnosti Siemens.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru