Meziroční růst spotřebitelských cen se v listopadu dle očekávání mírně snížil na 2,6 procenta. Důvodem bylo zejména zpomalení meziročního růstu cen potravin. Ty totiž loni v listopadu začaly podražovat a meziroční růst jejich cen se tak vzhledem k vyšší srovnávací základně snižuje. V příštích měsících bude tento efekt ještě zesilovat, a inflace tak dále mírně klesne.

To však nemění nic na tom, že Česká národní banka bude pokračovat ve zpřísňování své měnové politiky. Další růst úrokových sazeb se blíží a trh jej obecně čeká buď ještě v prosinci, nebo hned zkraje února. Preference bankovní rady pro konkrétní načasování však není zřejmá. Ve prospěch února hraje fakt, že ČNB v té době už bude mít k dispozici novou prognózu, se kterou je spojena i rozsáhlejší komunikace vůči veřejnosti. Zvyšování sazeb ke konci prosince zároveň naráží na efekt konce roku a nižší objem transakcí na trhu. Centrální banky se mu tak raději vyhýbají.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru