Aféra s jedovatým insekticidem fipronilem, kvůli kterému se v Evropě vybily miliony slepic, nastartovala prudké zdražení vajec. Nakonec ale může být k něčemu dobrá. Otestuje, jak drahá vejce skousnou spotřebitelé. Smůla je, že na rozdíl od másla je nejde ničím nahradit. Příště může za citelným zdražením vajec stát bojkot klecových chovů. Když je nezakáže Brusel, pomůže je vytlačit trh, jak naznačuje obchodní řetězec Tesco.

V době, kdy už se řešila kontaminace nizozemských vajec fipronilem, toxickou látkou k hubení much, blech, vší, švábů a roztočů, oznámilo britské Tesco, že do roku 2025 přestane v zemích střední Evropy prodávat vejce od nosnic z klecí. Vloni k tomu přistoupilo v mateřské zemi, kde na rozdíl od Česka chovatelé volný výběh slepicím často dopřávají. Pro zdejší vejce by však chladicí boxy v tuzemské síti Teska byly povětšinou zapovězeny. Čeští chovatelé drží v klecích 85 procent nosnic, v celé Evropské unii je to v průměru o 30 procent méně.

K rozbití vaječného trhu a velkému zdražení přitom už dříve stačil příkaz Bruselu, aby chovatelé dopřáli každé slepici v kleci o 200 centimetrů čtverečních větší životní prostor. Od roku 2012 museli všichni přejít na takzvané obohacené klece, kde má mít slípka pro sebe alespoň 750 centimetrů čtverečních. Faktem, že plocha pro jednoho opeřence se zvětšila o obdélník 10 x 20 centimetrů, se ospravedlňoval růst cen vajec na českém trhu. K němu ale hlavně přispěl zákaz dovážet vajíčka z Polska, kde se chovatelé unijní směrnici plně nepřizpůsobili. K dočasnému embargu dotlačila agrární lobby tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla (ODS).

Po výpadku polských vajec cena v Česku vyletěla někde až k sedmi korunám. Statistika zaznamenala nejvyšší cenu v březnu 2012 − průměrných 5,10 koruny za kus.

Poté zase vajíčka postupně zlevňovala.

Proč jsou vejce v Německu levnější

Nebýt evropského skandálu s fipronilem, nelámala by teď cena v tuzemských obchodech znovu rekordy. Před Vánoci se mohla zvednout jen mírně nad 3,30 koruny za vejce, což byl průměr za letošní tři čtvrtletí. Zemědělci neměli pro zdražení objektivní důvod. Krmné směsi pro nosnice jsou nejlevnější za posledních sedm let, krmení se přitom na nákladech podílí z 65 až 70 procent. Ze zářijových 1,80 koruny za kus ale farmářská cena stoupla v říjnu na 2,20 koruny (oficiální údaj za listopad ještě není k dispozici). O 22 haléřů ji pak zvedly třídírny a balírny vajec. V obchodech byla vejce v říjnu v průměru za 3,62 koruny. V listopadu překročila pět korun a zdražili i dodavatelé.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru