Výuka finanční gramotnosti se v Česku mění. Tradiční otázka, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní platební kartou, mizí z testů. Už nejde tolik o znalosti, ale o to, zda je lidé umí a chtějí použít v každodenní realitě. "Ve vzdělávání a následném testování používáme prvky, které jsou více spjaté s praxí. Je lepší vědět, co bude znamenat pro vaši peněženku, když bude úroková sazba počítána měsíčně nebo ročně, než když vysypete z rukávu definici RPSN," říká Helena Brychová, expertka na finanční vzdělávání v České bankovní asociaci.

HN: Podle letošního průzkumu České bankovní asociace jsou čtyři Češi z deseti finančně negramotní. Ve srovnání s loňskem se přitom situace zlepšila jen o jedno procento. Proč se nedaří naučit Čechy rozumět financím?

Vnímáme, že se zlepšuje obecné povědomí o finančních produktech a termínech, které s nimi souvisí. Jenže finanční gramotnost nejsou jen znalosti. Je nutné naučit se používat nabyté informace v praxi a odpovědně se v životě rozhodovat. Vzdělávací programy byly dosud hodně zaměřené na memorování definic. Jenže to, jak potom s penězi naložíte, nebývá často ovlivněno rozumem, ale úplně jinými faktory. Cítíme se například osamělí a to ovlivní i volbu finančního produktu. Finanční vzdělávání má zejména naučit, jak odolat svodům.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.