Když se sejde skupina Evropanů a hovoří o Izraeli, obvykle zní jeden hlas velmi odlišně, ten český. Na rozdíl od ostatních Češi o Izraeli mluví se sympatiemi většími, než je v Evropě běžné, přestože i dějiny českých zemí provází antisemitismus. Stačí připomenout pogromy z dob Karla IV. nebo hebrejský nápis na kříži se sochou Ježíše Krista na Karlově mostě, připevněný koncem 17. století s cílem ponížit pražské Židy. Pak se ale zejména Tomáš G. Masaryk zasloužil o zásadní změnu kurzu, nejznámějším momentem je jeho odvaha jít proti většinovému proudu.

Pak nastal opět řez, když bylo takřka všech sto tisíc českých Židů povražděno nacisty. V poválečném Československu se proto prosadilo přesvědčení, že je nutné podpořit vytoužený sionistický cíl, tedy vznik státu Izrael, a to i zbraněmi. Edvard Beneš už v roce 1946, necelé dva roky před vyhlášením izraelské samostatnosti, prohlásil: "Považuji zřízení židovského státu v Palestině za jediné možné a spravedlivé řešení světové židovské otázky." Zajímavé je, že po únoru 1948, alespoň pár let, v podpoře Izraele pokračovali i českoslovenští komunisté.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru