Pro české firmy bude samozřejmě vždy jednodušší, rychlejší a hlavně levnější zaměstnávat české občany. Domácím pracovníkům není třeba překládat, zajišťovat ubytování a nemusí se sžívat s často odlišnou mentalitou a pracovní disciplínou. O několikaměsíčním čekání při imigračním řízení ani nemluvě. Najímání cizích pracovníků firmy zvažují, až když jsou k tomu donuceny situací na trhu práce. Přesně v téhle situaci se teď nacházíme. Naše ekonomika roste už několikátým rokem skoro nejrychleji v Evropě a nezaměstnanost máme vůbec nejnižší z celé EU. Otevřených pracovních pozic, které se zaměstnavatelé marně snaží obsadit, je už přes dvě stě tisíc.

Jedním z hlavních problémů je, že na trhu práce chybí určité profese, které téměř není možné získat, a to bez ohledu na výši nabízené mzdy. Typickým příkladem jsou obráběči nebo nástrojaři pracující na počítačově řízených strojích. Kvůli nedostatku pracovníků musí firmy odmítat zakázky nebo jsou penalizovány odběrateli za to, že nedodávají včas a v požadovaných objemech. Jediným rychlým protikrizovým řešením v této chvíli je dovoz pracovní síly ze zahraničí, jako to dělají všechny ekonomicky vyspělé země s podobným problémem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jedním z hlavních problémů je, že na trhu práce chybí určité profese, které téměř není možné získat, a to bez ohledu na výši nabízené mzdy.
  • Otevřených pracovních pozic, které se zaměstnavatelé marně snaží obsadit, je už přes dvě stě tisíc.
  • Kvůli nedostatku pracovníků musí firmy odmítat zakázky nebo jsou penalizovány odběrateli za to, že nedodávají včas a v požadovaných objemech.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru