Pro české firmy bude samozřejmě vždy jednodušší, rychlejší a hlavně levnější zaměstnávat české občany. Domácím pracovníkům není třeba překládat, zajišťovat ubytování a nemusí se sžívat s často odlišnou mentalitou a pracovní disciplínou. O několikaměsíčním čekání při imigračním řízení ani nemluvě. Najímání cizích pracovníků firmy zvažují, až když jsou k tomu donuceny situací na trhu práce. Přesně v téhle situaci se teď nacházíme. Naše ekonomika roste už několikátým rokem skoro nejrychleji v Evropě a nezaměstnanost máme vůbec nejnižší z celé EU. Otevřených pracovních pozic, které se zaměstnavatelé marně snaží obsadit, je už přes dvě stě tisíc.

Jedním z hlavních problémů je, že na trhu práce chybí určité profese, které téměř není možné získat, a to bez ohledu na výši nabízené mzdy. Typickým příkladem jsou obráběči nebo nástrojaři pracující na počítačově řízených strojích. Kvůli nedostatku pracovníků musí firmy odmítat zakázky nebo jsou penalizovány odběrateli za to, že nedodávají včas a v požadovaných objemech. Jediným rychlým protikrizovým řešením v této chvíli je dovoz pracovní síly ze zahraničí, jako to dělají všechny ekonomicky vyspělé země s podobným problémem.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?