Dovézt z ciziny desítky tisíc lidí, aby se zaplnilo nynější vakuum na českém trhu práce, by bylo chybou. Není snad ani potřeba studovat ekonomii na to, aby bylo zřejmé, že pokud je něčeho málo, tak to podražuje, nebo se nahrazuje něčím podobným. Je-li českých pracovníků málo, měla by jejich práce podražit, či by měli být nahrazeni stroji. To jest, české mzdy by měly růst rychleji než mzdy v konkurenčních ekonomikách, nebo by měly české firmy více automatizovat. Ano, české výrobky kvůli tomu podraží. Bude po nich menší poptávka a problém nedostatku pracovníků bude ­vyřešen.

Konvergence jaksepatří

Konečně by se začala pořádně zmenšovat tak často zmiňovaná mezera mezi mzdami českými a třeba německými. To se do jisté míry už děje: ve druhém letošním čtvrtletí rostly v rámci Evropské unie mzdy v soukromém sektoru podle Eurostatu rychleji než u nás už jen v Maďarsku a Rumunsku. Konkrétně oproti Německu byl nárůst těchto mezd v Česku za poslední rok o více než osm procentních bodů rychlejší. Tomu říkám konvergence!

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?