Dovézt z ciziny desítky tisíc lidí, aby se zaplnilo nynější vakuum na českém trhu práce, by bylo chybou. Není snad ani potřeba studovat ekonomii na to, aby bylo zřejmé, že pokud je něčeho málo, tak to podražuje, nebo se nahrazuje něčím podobným. Je-li českých pracovníků málo, měla by jejich práce podražit, či by měli být nahrazeni stroji. To jest, české mzdy by měly růst rychleji než mzdy v konkurenčních ekonomikách, nebo by měly české firmy více automatizovat. Ano, české výrobky kvůli tomu podraží. Bude po nich menší poptávka a problém nedostatku pracovníků bude ­vyřešen.

Konvergence jaksepatří

Konečně by se začala pořádně zmenšovat tak často zmiňovaná mezera mezi mzdami českými a třeba německými. To se do jisté míry už děje: ve druhém letošním čtvrtletí rostly v rámci Evropské unie mzdy v soukromém sektoru podle Eurostatu rychleji než u nás už jen v Maďarsku a Rumunsku. Konkrétně oproti Německu byl nárůst těchto mezd v Česku za poslední rok o více než osm procentních bodů rychlejší. Tomu říkám konvergence!

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru