Není prý v českém parlamentu vhodnější kandidát na šéfa sněmovní komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS) než Zdeněk Ondráček, tvrdí komunisté. Vzato jejich logikou je to pravda.

Listopadový agent Ludvík Zifčák alias mrtvý student Martin Šmíd zákonodárcem není, poslední šéf StB Alojz Lorenc vesele podniká na Slovensku a Milouš Jakeš je přestárlý.

Osmačtyřicetiletý Ondráček, v roce 1989 příslušník pohotovostního útvaru a současný poslanec za KSČM, je asi nejvýraznější politický symbol distance od demokratické policie
i její inspekce.

Přesvědčit se o tom mohli třeba letos koncem června účastníci fóra Jsi bezpečná, Česká republiko?, iniciovaného proruským hnutím BOS, které mimochodem spoluzaložil adept na post ministra vnitra Lubomír Metnar. Policejní podplukovník ve výslužbě Ondráček tam po boku dalších předlistopadových i polistopadových důstojníků a expolitiků bez servítků ventiloval svůj odpor k polistopadové proměně bezpečnostních složek.

"Pánové podplukovníci, plukovníci a generálové, mnozí z vás jste byli po roce 1989 u toho, když to šlo do kopru. Teď je krásné konstatovat, že je to všechno v hajzlu. Ano, my víme, že to je v hajzlu, ale musíme také říct, kdo k tomu směřoval a proč jsme se do toho hajzlu dostali," volal po revanši.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Osmačtyřicetiletý Zdeněk Ondráček, v roce 1989 příslušník pohotovostního útvaru a nyní poslanec za KSČM, je dnes jedním z nejvýraznějších politických symbolů předlistopadového režimu.
  • Dokud byl policistou a kriminalistou, veřejnost mu jeho minulost nepřipomínala.
  • Po odchodu do civilu obnovil členství v komunistické straně, vstoupil do vysoké politiky a prezentuje se jako kritik bezpečnostních poměrů a českého členství v NATO.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.