Není prý v českém parlamentu vhodnější kandidát na šéfa sněmovní komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS) než Zdeněk Ondráček, tvrdí komunisté. Vzato jejich logikou je to pravda.

Listopadový agent Ludvík Zifčák alias mrtvý student Martin Šmíd zákonodárcem není, poslední šéf StB Alojz Lorenc vesele podniká na Slovensku a Milouš Jakeš je přestárlý.

Osmačtyřicetiletý Ondráček, v roce 1989 příslušník pohotovostního útvaru a současný poslanec za KSČM, je asi nejvýraznější politický symbol distance od demokratické policie
i její inspekce.

Přesvědčit se o tom mohli třeba letos koncem června účastníci fóra Jsi bezpečná, Česká republiko?, iniciovaného proruským hnutím BOS, které mimochodem spoluzaložil adept na post ministra vnitra Lubomír Metnar. Policejní podplukovník ve výslužbě Ondráček tam po boku dalších předlistopadových i polistopadových důstojníků a expolitiků bez servítků ventiloval svůj odpor k polistopadové proměně bezpečnostních složek.

"Pánové podplukovníci, plukovníci a generálové, mnozí z vás jste byli po roce 1989 u toho, když to šlo do kopru. Teď je krásné konstatovat, že je to všechno v hajzlu. Ano, my víme, že to je v hajzlu, ale musíme také říct, kdo k tomu směřoval a proč jsme se do toho hajzlu dostali," volal po revanši.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?