Karel Janeček odloží telefon, postaví se a rozhodí rukama: "Koukejte, jak se dokážu ohnout! Dám dlaně na zem." A vmžiku se skutečně dotýká parketové podlahy smíchovské vily, kde sídlí jeho nadace. "Já jsem s gymnastikou začal ve čtyřiceti a pořádně jsem neuměl ani kotoul," říká, když si upravuje shrnuté tričko Lacoste a usedá zpět do barevného křesílka.

Jelikož skoro vše, co čtyřiačtyřicetiletý svéráz dělá, má aspoň podle něj měnit svět, nejinak je tomu se sportem. "Není to o věku, ale o přístupu. Cílem je rozšířit sportovní myšlení i mezi širokou veřejnost, platí, že lidé, kteří dokážou něco dělat se svým tělem, si lépe uvědomují, co má smysl. Je méně pravděpodobné, že kdo sportuje, bude zlojed," sahá Janeček po svém oblíbeném termínu, pod nějž se skryje cokoliv od gangsterů přes podvodníky po politické korupčníky.

Jenže matematik, který zbohatl na tom, že vymyslel algoritmus pro vysokorychlostní obchodování na burze, v sobě ani v těch dobročinných momentech nezapře byznysmena − v podstatě každá z jeho bohulibých aktivit má své obchodní dvojče. A stejné je to i s propagací sportu.

Se svým kamarádem Alonem Hasou z gymnastického oddílu SK Hradčany založili společnost Sport 21, která hodlá investovat do tělocvičen. Tu první už rozšiřují právě na Hradčanech. "Nyní třeba lákáme špičkové lidi z Ruska, kteří by mohli fungovat jako trenéři. Musí to být soběstačné, dokonce by to mělo být návratné. Peníze poplynou z členských příspěvků, sponzoringu, pronájmů. Vizí je pořádně rozjet i sportování pro dospělé," vysvětluje muž s typickou rozcuchanou zrzavou kšticí, který svými milostnými eskapádami a přiznaným mnohoženstvím fascinuje i bulvární média.

Janeček je přitom svým způsobem průkopníkem mezi českými miliardáři. Sice se nepřihlásil k výzvě nejbohatších lidí světa Warrena Buffetta a Billa Gatese, kteří hodlají naprostou většinu svého majetku rozdat na humanitární účely, přesto je šíře jeho mecenášských projektů velmi rozsáhlá. Ročně na ně vydá desítky milionů korun.

Vedle cen Neuron pro špičkové vědce, které se zrovna ve středu v Praze udělovaly a jejichž je spoluzakladatelem, či fondu na boj proti korupci to je třeba Nadace Karla Janečka, podporující mimo jiné lepší výuku matematiky. Nebo Nadační fond pomoci, jenž funguje na crowdfundingovém principu:

"Když je projekt, který se nám líbí, umožníme lidem, aby na něj přispěli. A my pak zvyšujeme tu částku zlatým řezem, tedy o 61,8 procenta."

Ovšem skoro všude, kde se Janeček angažuje, platí totéž co u sportu − spolu s tím, jak to může změnit svět, vždy vymýšlí, jak z toho udělat i byznys. Ať už jde o vědu či volební systémy.

S Leošem za prezidentem

Posledních několik let Karel Janeček, který pochází z Plzně, upozorňuje na to, že společnost musí projít zásadní změnou. Vymyslel kvůli tomu nový volební algoritmus, jejž nazval Demokracie 21, a jeho propagování věnuje hodně energie:

"Nejvíc času trávím přednáškami. Nejde ale o marketing, přednáším o sociálních hrách, o demokracii, o změnách ve společnosti, o vizích."

Toho marketingu ale kolem jeho nápadů není málo. S tím, jak se blíží lednová prezidentská volba, jde do finiše i Janečkův projekt Prezident 21. Jde v podstatě o internetovou aplikaci a hru, při níž lidé mohou hlasovat o jednotlivých kandidátech a také si hledat, který jim je co do programu nejbližší. Uplatňuje se přitom základ Janečkova volebního modelu: tedy že každý člověk má víc hlasů včetně menšího množství negativních.

S podporou prezidentské hry mu teď pomáhá i nejviditelnější reklamní celebrita současnosti, moderátor Evropy 2 Leoš Mareš.

Kampaň i celý projekt má na starosti neziskovka Institut pro Demokracii 21, v níž pracuje několik desítek lidí. "Máme ten luxus, že Karel nám dal volné ruce, nemusíme se starat o peníze," připouští šéf Ondřej Koutský, nedostudovaný arabista a bývalý televizní novinář.

České volby mají být přitom jenom takovým testem.

"Prezident 21 je vlaštovka, ukazuje možnosti angažovanosti. Máme nevídanou příležitost díky technologiím... Můžeme se propojit, můžeme komunikovat. Na jakýkoli problém se může spustit sociální hra, která může být hlasovací i hodnoticí. Žádné binární referendum ano-ne, ale referendum 21, jak ho nazývám, kde si vybíráte z víc možností, minimálně ze tří, ale spíš klidně z pěti," vypráví Janeček a hned vybírá jedno aktuální téma: "Může se spustit sociální hra, kde by lidé hodnotili některé instituce, třeba EU."

Komerčním ramenem, které má za úkol vydělávat na Janečkově volebním algoritmu, je pak firma D21. Radnicím po celém světě nabízí, že jim pomůže vtáhnout lidi do vybraných rozhodovacích procesů, nejčastěji prostřednictvím hlasování o tom, jak investovat část obecního rozpočtu nebo jak se promění nějaké území.

Praze 10 nyní takhle kupříkladu pomáhá s přeměnou parku na sídlišti Solidarita. Mezi klienty D21 ale patří i některé čtvrti New Yorku.

"Chci, aby byli do dvou let ziskoví," zdůrazňuje Janeček. Jednou z cest, jak toho dosáhnout, má být třeba to, že společnost bude oslovovat i privátní korporace s nabídkami, jak více zapojit zaměstnance do dění ve firmě.

Magická jednadvacítka

Neuron, galerie Dox, Prezident 21 či svého času Nadační fond proti korupci jsou veřejnosti poměrně dobře známé projekty. Paleta Janečkových aktivit je ovšem daleko širší a jako by chtěla obsáhnout co největší počet oblastí lidského počínání.

Založil startupový akcelerátor UP21, spoluvlastní závodní stáj Racing 21, má podíl ve společnosti Pilot 21, která v Čakovicích vyvíjí drony a pilotní trenažéry, s firmou Air 21 půjčuje letadla a nabízí seskoky padákem, xMed 21 vyrábí kosmetické a lékařské preparáty z konopí, KJ Production 21 pomáhá s výrobou filmů (Janeček podpořil například snímek Benjamina Tučka Mars nebo chystaný dokument Petra Vachlera Tajemství a smysl života), Spirit 21 je společný podnik s kontroverzním hudebníkem Danielem Landou, který se věnuje koučování.

Dosud neznámou aktivitou Karla Janečka je vznikající vědecké centrum Science 21 a na něj napojená firma Fenomén 21. Obrysy projektu, který už údajně běží, ale spolumajitel investiční skupiny RSJ zatím nechává zamlžené:

"Je to kombinace vědy, hlavně teoretické fyziky, a pokusů. Zároveň je ambicí vytvořit centrum, kde se budou lidé scházet, aby podpořili svoje vědecké schopnosti pomocí fyzické aktivity. Je tam třeba seskok padákem. Částečně se tím prolíná gymnastika. Dobře zaměřená fyzická průprava dokáže obrovsky ovlivnit mozek, aktivizovat ho."

Ze všech jeho aktivit je ovšem patrná až skoro obsese číslem 21. Jednadvacítka je Janečkovým magickým číslem, mimo jiné vyjadřuje jeho víru v možnosti nového století. Kdykoli jej někdo požádá, aby investoval do jeho firmy, jednou z podmínek je, že v názvu musí být číslovka 21.

"Byla to jeho iniciativa, neměl jsem s tím problém," potvrzuje například motoristický novinář a závodník Vojtěch Štajf, který s Karlem Janečkem, milovníkem rychlých vozů, založil závodní tým Racing 21.

"Jen jednou mi někdo řekl, že 21 nemůže být v názvu. Nikdy jindy to nikomu nevadilo," tvrdí matematik. Jak je potom možné, že například holešovická galerie moderního umění Dox, v níž je spolu s partnery z RSJ Liborem Winklerem a Václavem Dejčmarem akcionářem, žádnou 21 v názvu nemá? "To bych rád změnil."

Miliardář Janeček dal do bitcoinu miliony, když stál pár set dolarů.
Škoda že jsem neměl víc volných peněz, říká

Aby ukázal, jak důležitá pro něj jednadvacítka je, bere si k ruce jednu z nejlepších investic, které kdy udělal − před více než rokem nakoupil ve velkém bitcoiny.

Jejich tehdejší cena byla oproti dnešním více než 12 tisícům dolarů za jeden bitcoin mnohem nižší, takže na nich Karel Janeček skvěle vydělal.

"Je to velmi vtipné. Kolega mně spočítal průměrnou nákupní cenu, která činila 721 dolarů. To je magické číslo − jednadvacítka je moje oblíbené číslo, a když vynásobíte sedmičku třemi, dostanete zase 21. Vyšlo to symbolicky, asi není lepší číslo, za které bych to mohl koupit," říká.

 

Projekty Karla Janečka 

Miliony pro start-upy

Víta Šuberta, dlouholetého vysokého manažera O2, seznámil s Karlem Janečkem jejich společný kouč. Nejprve spolu zašli na večeři, pak zůstali v kontaktu, a když Janeček hledal někoho, s kým by rozjel akcelerátor pro start-upy a investiční fond, obrátil se právě na Šuberta.

"Od loňského roku se nám přihlásilo na 700 projektů," rekapituluje manažer s tím, že aktuálně má společnost UP21 podíl ve 14 začínajících firmách.

Asi největší poprask je kolem společnosti Shipvio, která propojuje ty, kdo potřebují něco odvézt, s těmi, kteří mají volný prostor ve svých kamionech a dodávkách. Do finiše jde další investiční kolo a firma založená mladým podnikatelem Andrém Draveckým, v níž má Janečkův fond 35 procent, by měla získat na svou expanzi do zahraničí v přepočtu přes 100 milionů korun.

Na cizinu se teď soustřeďují i Šubertovy a Janečkovy plány s UP21: "Zajímá nás Balkán a Polsko, vidíme tam příležitosti." Cílem je spojit se s některými inkubátory v Srbsku či Chorvatsku, vytipovat si zajímavé projekty a ty dovézt na nějaký čas do Prahy.

"Jednak v samotném Česku není dost projektů, naopak je tu příliš volných peněz. Za další platí, že jedním z důvodů, proč UP21 vznikl, byla snaha dostat Prahu na startupovou mapu světa," vysvětluje Šubert.

Fond, který momentálně zaměstnává 16 lidí, letos uspořádal v Praze velkou soutěžní konferenci Start-Up World Cup.

Příští rok by se pak v české metropoli mělo konat dokonce celoevropské finále této přehlídky nadějných technologických firem.

"Jedním z trendů pro příští rok budou společné investice s partnery," naznačuje Šubert s tím, že například letos takhle vložili s fondem Bolt operátora O2 peníze do firmy Cross Network Intelligence.

Vylepšená demokracie

Karel Janeček se ke steskům, že demokracie, jak ji zná transatlantický svět, je přežitá, postavil po svém − tedy jako matematik. A už kolem roku 2013 začal prosazovat vlastní verzi známou jako Demokracie 21. Název není náhoda: základem miliardářova algoritmu je, že každý volič má více hlasů, které mohou být doplněné i o negativní hlasy v poměru 2:1. Ty pozitivní ve volbě dá těm, kteří mají jeho sympatie, negativní naopak tomu, koho si nepřeje.

Janeček věří, že to je cesta, jak zajistit lepší a spravedlivější výběr nejen v politice.

Zřídil kvůli tomu dokonce dvě organizace. První je neziskový Institut pro Demokracii 21, který má momentálně na starosti hlavně projekt občanské předvolební hry Prezident 21. Druhá je komerční firma D21, jež nabízí především radnicím pomoc s tím, jak zapojovat občany do spolurozhodování o veřejných otázkách.

Mezi její klienty patří třeba některé okrsky v New Yorku, města ve Francii, v Česku to jsou třeba Říčany, Chomutov či Kolín. V Praze 10 se díky D21 lidé vyjadřují k úpravě parku na sídlišti Solidarita.

"Zájem o participaci poměrně dramaticky roste, příští rok to budou stovky radnic," chlubí se ředitel společnosti D21 Michal Táborský. Přišel do ní před pár měsíci, doporučil jej šéf startupové fondu UP21 Vít Šubert. Znají se spolu mimo jiné z O2.

Táborský už ale plánuje i expanzi mimo veřejnou sféru: ve druhé polovině příštího roku by rád začal ve větší míře nabízet služby i korporacím pro záležitosti lidských zdrojů či společenské odpovědnosti firem.

"Počítám, že nejpozději v roce 2019 bychom měli být definitivně v zisku," dodává Táborský, který do společnosti nastoupil právě s úkolem ji zkonsolidovat a udělat z ní definitivně profitabilní spolek.

Rychlá auta

Milovník rychlých vozů Karel Janeček si před pár lety koupil v rodné Plzni závodní klasiku − Subaru STI. S autem mu tam rovnou i doporučili, od koho si má nechat ukázat, co legendární model dokáže. "Volali mně, jestli bych na nějaké testy nevzal jako spolujezdce pana Janečka," vypráví známý motoristický novinář a závodník Vojtěch Štajf. Oba muži si padli do noty, a tak miliardář v roce 2014 finančně podpořil Štajfův projekt české účasti na slavné rallye La Carrera Panamericana.

O rok později získal Štajf zakladatele investiční skupiny RSJ pro ještě ambicióznější nápad: "Řekl jsem mu, že chci vybudovat kvalitní, profesionální středoevropský tým, který by mohl fungovat jako partner pro tým Škody Auto." Janeček se nenechal dlouho přemlouvat a vznikla stáj Racing 21. "Ta číslovka byla iniciativou pana Janečka," připouští Štajf Janečkův poznávací znak, tedy jednadvacítku v názvu.

Známý matematik má ve firmě, která se svou fabií vybojovala titul evropských vicemistrů, podíl 61 procent, zbytek patří Štajfovi. To je další Janečkův typický přístup − podíl podle teorie zlatého řezu.

Odměna pro vědce

V roce 2010 založil Karel Janeček nadační fond na podporu vědy, který se později transformoval do Nadačního fondu Neuron.

Dnes jde zřejmě o nejvýznamnější mecenášskou organizaci, která se věnuje pomoci vědeckému bádání.

Peníze do fondu vložili úspěšní podnikatelé jako zakladatel Avastu Eduard Kučera, spolumajitel Jablotronu Dalibor Dědek nebo Janečkovi spolupracovníci z RSJ Libor
Winkler a Václav Dejčmar.

Nadace uděluje ocenění ve dvou základních kategoriích − jednak za přínos světové vědě, jednak mladým, nadějným vědcům. Letošní galavečer se konal ve středu, cenu si odnesli například chemik Emil Paleček, historik František Šmahel, biolog Josef Svoboda nebo informatik Pavel Cudlák. S cenou je spojená i finanční odměna milion korun, pro mladé badatele to je půl milionu.

Tým, který vybírá, koho ocenit, sestává z řady špičkových odborníků. V radě nadace jsou nejcitovanější český vědec biochemik Pavel Hobza, egyptolog Miroslav Bárta, kardiochirurg Jan Pirk či bývalý ředitel Ústavu organické chemie Zdeněk Havlas. 

Gymnastika, letadla, filozofie

Dalších aktivit a projektů, na nichž se Karel Janeček podílí, je dlouhá řada…

Pilot 21: firma vyvíjející letecké simulátory a drony

Air 21: společnost pronajímající letadla

Science 21: výzkumné centrum zaměřené na rozvoj vědců prostřednictvím fyzické aktivity

Sport 21: firma zaměřená na budování nových tělocvičen, momentálně rozšiřuje jednu v Praze

Dox: výstavní prostor v pražských Holešovicích

Nadační fond proti korupci: neziskovka, která se věnuje rozkrývání korupčních kauz

Spirit 21: firma na mentální koučink, v níž spolupracuje se zpěvákem Danielem Landou

Nadace Karla Janečka: charitativní fond, uděluje například cenu Laskavec

xMed 21: výroba produktů z konopí

Nadační fond pomoci: crowdfundingová platforma pro charitativní projekty

RSJ: skupina firem kolem burzovního obchodníka, které jsou základem Janečkova bohatství. Dnes už v nich ale působí jen v dozorčích radách.