Prezident USA Donald Trump včera oznámil jednu z největších změn v postoji americké politiky k Blízkému východu. Spojené státy poprvé uznají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a plánují tam přesunout své velvyslanectví. A to přesto, že Trumpa mnozí světoví státníci varovali, že tím vyvolá rozsáhlé nepokoje v muslimském světě.

Palestinští představitelé, kteří pokládají Jeruzalém za hlavní město svého plánovaného státu, oznámili, že uspořádají rozsáhlé třídenní demonstrace. Nazvali je "dny hněvu". Zatím není jasné, zda vše nepřeroste v další protiizraelské povstání. Podle Palestinců je Trumpův krok "polibkem smrti" pro izraelsko-palestinská mírová jednání o vytvoření dvou nezávislých států.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Spojené státy poprvé uznají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a plánují tam přesunout své velvyslanectví.
  • Podle Palestinců je Trumpův krok "polibkem smrti" pro izraelsko-palestinská mírová jednání.
  • Znepokojení vyjádřili papež, Rusko i Čína, proti jsou američtí spojenci na Blízkém východě jako Jordánsko a Saúdská Arábie, podle které Trump riskuje "hněv muslimů po celém světě".

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.